מציעה לכם, כאחות...


חשוב לשתף את רופא המשפחה! נכנסתי לחנות בגדים פרטית, מהימים של אז... נפגשתי במוכרת בשם אנה, והתחלנו לקשקש בינינו. סיפרתי לא שאני אחות פרטית לטיפולי בית. והיא התחילה לספר על ענייני הבריאות שלה: היא בת 43, "יש לי כאבי גב ולפעמים הם בלתי נסבלים. אמרו שזאת פריצת דיסק... מרוב שאני סובלת החלטתי לנסות רפואה משלימה, דיקור, שיאצו ואף ציידו אותי במגנטים המוצמדים בהדבקה לזרוע, להקלת הכאב. מתקשה לישון לילה רצוף... " אני מקשיבה בריכוז, מעוניינת לדעת אם היא מקבלת טיפול תרופתי כל שהוא... אם נושא הפרעות בשינה אובחן... (הייתה במעבדת שינה? מקבלת טיפול?) והיא מספרת לי שפסיכיאטר (פרטי) נתן לה תרופה בשם SIMBALTA... כי סובלת מכאבים כלליים. דיברה על "פיברומיאלגיה". מקבלת מראומטולוג גם כדור בשם ELATROLET שירגיע אותה מעט היות והתרופה השנייה "מעוררת". לוקחת הרבה תרופות נגד כאבים מסוגים שונים. ואיפה רופא המשפחה שלך? אני שואלת. והאם עושים לך בדיקות דם כלשהן (תפקודי כבד למי שנוטל תרופות מסוימות)? כדי לעזור לעצמי אני הולכת לכל מיני רופאים... מה"פנימאי" קיבלתי לכרולסטרול... הרופא הראומטולוג עושה לי מדי כמה חדשים בדיקת דם. אני הולכת מדי פעם לרופא המשפחה ש בדק את בלוטת המגן ומעדכנת אותו. אבל לא חשה שהוא באמת מתרגש ממצבי. מקליד את דבריי ומביט הרבה במחשב וזהו.... היות שאני אחות פרטית לטיפולי בית, קוראים לי לא מעט במיוחד במקרים הקשים, כדי שאתן בבית את הזריקה בה הם מצוידים. יש סוגים רבים של תרופות משככות כאב שניתנות לתוך השריר. ומכאן - הערה שלי לאנה וגם לכם הקוראים: הרפואה הפרטית – ביטוחים משלימים מאפשרים לכל אחד שמחליט, להיוועץ ברופא זה או אחר. לגיטימי ואולי רצוי לקבל חוות דעת נוספת. רופא המשפחה עמוס לרוב במטופלים רבים וזמנו מוקצב למספר דקות לכל מטופל. כבר נכתב לא מעט במדיה ובעיתונות על הבעיה של עומס יתר במערכת הבריאות ולמרות זאת אני ממליצה לגברת אנה וגם לכם, קוראיי היקרים: יש חשיבות רבה ביותר לתיק הרפואי האישי שמנוהל על ידי רופא המשפחה. לשם אמורים להגיע כל הסיכומים הרפואיים, בדיקות שנעשו והמלצות לטיפול. מדוע אני מציעה להתעקש ולהגיע לרופא המשפחה שלכם? א. יכולה להיות סתירה בין התרופות השונות, פעילות שמנטרלת או מגבירה את ההשפעה של חומרים הנמצאים בהן. קיימים טיפולים שונים ומגוונים למחלות לסימפטומים ולמצבים רבים הגורמים תופעות לוואי. רופא המשפחה מנהל את תיק המטופל לאורך זמן ויש לעדכן אותו כדי למנוע נזקים עד כמה שניתן. ב. כדי לדאוג לבריאותנו ולבריאות המשפחה חשוב מאד לשמור את המסמכים והתקליטורים של בדיקות ההדמיה ושיהיה "מנהל" על והוא "רופא המשפחה". ג. כאשר מדובר בילדים – הכתובת היא רופא הילדים. ואני מתכוונת לאלו המשתייכים לקופת חולים באשר היא. כולן ממוחשבות ואוספות את כל הנתונים. ד. במצב ש"מרגיש לכם" שאין קשר טוב עם רופא המשפחה מסיבות שונות, אינכם מרוצים, חשים לא בנוח לשוחח אתו, קיימת אפשרות לעבור לרופא משפחה אחר בתוך אותה קופה על פי הנהלים וההנחיות שלה. ה. קופת חולים היא הביטוח הרפואי הראשוני שלכם ואתם רשאים לבחור למי מארבעת הקופות אתם מעוניינים להשתייך. התחרות גדולה בין הקופות ואין בעיה להתנייד מקופה אחת לאחרת. הרבה בריאות לכולם!!!"

שימוש נכון במשחות לעור העור מכסה כמעט את כל שטחו של הגוף, הוא האיבר הגדול ביותר. תפקידיו: לווסת את טמפרטורת הגוף, לבודד ולעזור לשמירת חום הגוף, למנוע התייבשות. איבר תחושה חשוב, מגן על הרקמות שמתחתיו מפני פגיעה מכנית, מהווה חלק ממערכת החיסון היות והוא המחסום הראשוני בפני חדירת פתוגנים וכימיקלים. פגיעה בשלמותו של העור נקראת "פצע". קיימות אין ספור אפשרויות חיצוניות שגורמות לפגיעה כמו גם מחלות ותופעות בגופנו שמתבטאות בעור; "פריחה" , קילוף, נפיחויות, שינוי בגוון ועוד. במקרים רבים מלווה פגיעה או תופעה בעור בתחושה לא נעימה. עקצוץ, גרד, צריבה, כאב ועוד. מה אני, אחות מוסמכת, ממליצה לכם לעשות כאשר יש פצע? אם הפצע "טרי", יש לרחוץ במים וסבון ולדאוג שהאזור יישמר נקי, להגן מפני זיהומים. יש דמום - להפסיק אותו כמובן. ג'ל אלוורה – יכול לשמש כחומר מחטא . יש בו גם גולות ריפוי. לכסות פצע כהגנה מזיהומים בעזרת תחבושת סגורה , אגד מדבק. אנשים רבים הסובלים מתופעות על העור, ניגשים אל ארון התרופות או למגרה המאחסנת את כל הציוד והתרופות הקשורות לענייני בריאות ולחפש את המשחה המתאימה. בכל מני הזדמנויות קבלנו משחה לטיפול. לא מעט נוהגים לשמור אותה "לעת צרה"... כל אחות מוסמכת תדע לומר לכם ש: • משחה הינה תרופה לכל דבר. • גם למשחות ישנו מועד/תאריך "פג תוקף - Expiary date". ניתן לקרוא על השפופרת או על גבי האריזה החיצונית. למשחות מסוימות, מיד עם פתיחתן לשימוש, יש לרשום את התאריך ולייחס 4 שבועות מאותו יום כאילו זה תאריך התפוגה. דוגמה - משחות עיניים. הידועה בהן היא CHLORAMPHENICOL 5% = SYNTHOMYCON אותה אפשר לשים גם על העור לטיפול בפצע מזוהם. • ישנן משחות אשר החמרים בהם נספגים למערכות גוף שנות: לדוגמה - משחות המכילות סטרואידים. • כאשר משתמשים במשחה הנמצאת בתוך שפופרת, מומלץ למרוח מעט מהשפופרת על נייר כי המעט הנמצא בפתח השפופרת ייתכן שעבר התחמצנות, או נגע במקום לא נקי. "בזבוז" ה של מעט משחה ימנע ממנה להיות במגע עם העור / הפצע / האזור הנגוע / המגורה במידה ויש תופעות חדשות כמו חום - כאב רב באזור הפצע - מראה בלתי מוכר, אני ממליצה לפנות אל אחות מוסמכת במרפאה או אל הרופא המטפל. חיסון כנגד טטנוס - בתוקף בטווח של 5 - 10 מקבלת החיסון האחרון. כאשר יש פציעה חדשה - יש לבדוק מתי התקבל החיסון. ישנם מקרים בהם יוחלט על זריקת דחף למרות שחלפו פחות מעשר שנים."

דעה שנייה – Second opinion, לרופא מומחה וגם לגבי פענוח בדיקות הדמיה. שמרו על מסמכים ותקליטורי ההדמיה!!! שרה, בת 57 ממרכז הארץ, ביצעה בדיקת "מנטו" הקשורה לגילוי הדבקה בשחפת. התשובה הייתה "חיובית". תשובה כזאת מחייבת המשך בירור כדי לאתר אם אכן היא חולה במחלה. לכן - השלב הבא עליו מחליט רופא המשפחה הינו ביצוע צילום ריאות כדי לוודא שהן "נקיות". הערה חשובה – מדובר באשה בריאה שאינה מעשנת. היא הייתה מועמדת להתקבל לעבודה כמזכירה במתקן רפואי כלשהוא ובדיקות רפואיות נדרשות לשם כך. "שחפת" היא מחלה זיהומית (מדבקת) קשה הנגרמת על ידי חיידק Mycobacterium tuberculosis ופוגעת בעיקר בריאות, אך לא רק. בארץ קיימות מרפאות מיוחדות אליהן מפנים את אלו החשודים שנדבקו לשם המשך בירור והתאמת הטיפול הנכון כאשר נקבעה האבחנה. הרופא המומחה לריאות זיהה בצילום כתם בריאה הימנית. הוא היה מחושב ומנוסה וביקש אותה להגיע אליו בשנית עם צילום ישן של הריאות, במידה ויש לה. ואכן נזכרה אותה גברת שתשע שנים קודם לכן היה חשד לדלקת ריאות והצילום שביצעה נמצא בידיה. לדבריה התשובה הייתה "ריאות נקיות". הצילום ה"ישן" הגיע כעבור שבועיים לביקורת אל הרופא. לתדהמתו הוא ראה שקיים כתם הזהה בגדלו בצורתו ובמיקומו לזה שנמצא בצילום הריאות האחרון שבוצע כחודש לפני כן. האפשרות שהסביר לה הרופא היא שייתכן ומדובר בכלי דם על צלע, או "גרנולומה" - RUL שניהם ממצאים שאינם בגדר הפתולוגיה. (חולי כלשהוא) אם היה מדובר בסרטן – הרי שהיה חל שינוי במצבה הרפואי וכך גם אם זו הייתה שחפת. במכתב הסיכום קיבלה מרופא הריאות רשום: "במהלך בירור מנטו חיובי נמצא ממצא בצילום חזה ב RUL . לא ברור מה טיבו. בצילום קודם שבוצע 9 שנים קודם לכן – ממצא זהה בצילום דאז. אין צורך בבירור נוסף". האישה בריאה והתקבלה למקום עבודתה החדש המלצות: שמרו על צילומים ובדיקות הדמיה! זכותכם המלאה לקבל את התקליטור, המראה את ההדמיה שנעשתה, סמוך למועד ביצוע הבדיקה ובלי קשר לפירוש שניתן. זאת על פי חוק זכויות החולה התשנ"ו – 1996 פרק ה' הנקרא הרשומה הרפואית והמידע הרפואי: ציטוט: "מטופל זכאי לקבל מהמטפל או מהמוסד הרפואי מידע רפואי מהרשומה הרפואית, לרבות העתקה, המתייחסת אליו". כאשר אתם מגיעים לרופא מקצועי, הציעו לו לראות את הבדיקה המקורית ולא רק את המכתב בו נמצא הפירוש המוקלד. אם יש בידכם צילומים קודמים – חשוב שתראו אותם לרופא לשם השוואה."

המלצה: בדיקות לגילוי מוקדם של סרטן העור ולא רק השבוע - 17 ליוני 2018, שהוא "שבוע מודעות למלנומה; סרטן העור". האגודה למען הסרטן וקופות החולים נערכו לאפשר בדיקה לגילוי מוקדם לכלל האזרחים במדינתנו שטופת השמש. ואני, אחות מוסמכת, מבקשת רשות לומר משהו לכל מי שאני רואה בעיני על העור כתם בגוון חום כל שהוא לא רק נקודות חן : ללכת לרופא עור להיבדק. המלצה חמה ולא רק השבוע: ביקורת אצל רופא עור לאנשים שיש להם שומות או כתמים על העור. וגם למי שהיה חשוף לשמש וחווה כוויות שמש בעבר. הסיכון - קיים לגידולי עור. בדיקה תקופתית - בצורה סדורה. העור - לא שוכח כמה "אדיבים" היינו כלפיו בעבר בעניין חשיפה לקרינת השמש. העור - לא סולח לנו על כך. הוא מגיב. בטווח הקצר - אדמומיות וכוויות על העור בדרגות שונות. בטווח הרחוק יופיעו לעיתים כתמים חומים לרוב לא ממאיר אך יכולים להתפתח לכאלו. בשל השפעת קרני השמש על ה DNA שבתא. לפיכך- עלולים להופיע גידולים במיוחד באזורים שהיו חשופים לשמש: פנים, צאוור על האף, גם בקרקפת (ראש שהיה חשוף ללא כובע) , צוואר, ידיים, רגליים וגב. יכול להופיע גם אחרי עשרות שנים. סוגי סרטן שכיחים של העור: BCC: סרטן תאי הבסיס Basal Cell Carcinoma , סרטן שכיח מתפתח לרוב לאורך שנים SCC: סרטן תאי קשקש Squamous Cell Carcinoma. . מתפתח לאט בדרך כלל אבל לפעמים עלול להיות יותר אלים - לשלוח גרורות ואף לסכן את החיים. אבחנה מבדלת נעשית כמובן על ידי רופא עור. לא פעם אחות מוסמכת יכולה לזהות נגע, כתם, פצע שאינו נראה "טוב" ובמקרה כזה היא אמורה להמליץ על בדיקה של רופא עור. גידול העור היותר מוכר בקרב הציבור הוא המלנומה הממארת (Malignant Melnoma ). אלים יותר, שולח גרורות ויכול לסכן חיים. גורמי סיכון להתפתחותו הינם חשיפה לשמש וגורם סיכון גבוה יותר = לאנשים אשר גוון העור שלהם בהיר.. קידום בריאות ורפואה מונעת הנם תחומים שבהם עוסקת גם אחות מוסמכת. אני מגיעה להעביר הרצאות לילדים ובני נוער אשר מטרתם ללמד אותם להפחית את החשיפה לשמש. נעזרת בתכנית "חכם בשמש" (חיפוש צל / כובע / משקפיים /ביגוד מתאים / שעות בטוחות / מקדם הגנה / שתייה) של האגודה למלחמה בסרטן."