על מחלת החצבת


מתכננים חופשה מעבר לים?  יפה, אך שימו לב ל"אזהרת מסע"... מסוף שנת  2017: ישנה התפרצות של מחלת ה"חצבת" במדינות רבות בעולם...

בהמשך לכתוב כאן מופיעה הכתבה המעודכנת ליולי 2018:  "בהלת חצבת במחלקת ילדים

מידע מעודכן שמגיע אלי למיל בהיותי אחות מוסמכת מוצע לכם כאן ובהמשך -  עדכונים.
 

גורם לחצבת הוא נגיף  בשם "פאראמיקסווירוס" Paramyxoviridae . מדובר במחלה  בדרכי הנשימה. יכולתו להדביק גבוהה כי הוא  עמיד בסביבה ולכן שיעול של אדם חולה מאפשר לו להישאר באוויר במשך שעות ובכך מסכן אנשים רבים.

שהות במטוס (כמו גם בחלל אחר עם אנשים) מעלה את הסיכון להדבקה במידה ויש בו אדם שנדבק בחצבת ועדיין לא אובחן.

  

איפה יש היום התפרצויות של חצבת בעולם?

מחלת החצבת מתפשטת באירופה. מתחילת שנת 2016 דווחו באירופה מעל 6,000 מקרים ב- 30 מדינות. מומחים מעריכים כי יש הרבה יותר מקרים מאלה שדווחו. רוב המקרים במדינות רומניה, אוסטריה, בלגיה, בולגריה, צ'כיה, דנמרק, צרפת, גרמניה, הונגריה, איסלנד, איטליה, פורטוגל, סלובקיה, ספרד ושבדיה. מסתמן כי ב- 2017 ההתפרצות מתרחבת בחלק מהמדינות.  ידועה תחלואה באפריקה, בדרום מזרח אסיה ובמערב האוקיינוס השקט. דווחו התפרצויות בארה"ב, קנדה ובאוסטרליה.

מי חולה בחצבת?

רובם המכריע של החולים אינם מחוסנים כנדרש כנגד חצבת.

למי ממליץ משרד הבריאות להתחסן?

משרד הבריאות ממליץ לכל נוסע לחו"ל שלא חלה בחצבת ולא קיבל את החיסון לוודא קבלת שתי מנות חיסון נגד חצבת, חזרת ואדמת. ההמלצה לא חלה על ילידי 1956 ומבוגרים יותר. לתינוקות בני 6-11 חודשים מומלץ לקבל מנה אחת. מנה זו לא תיספר בשגרת חיסוני הילד.

כמה חולים יש בישראל?

בשנת 2016 התקבלו במשרד הבריאות דיווחים על 8 חולים בחצבת בישראל, ומאז תחילת 2017 , דווח על  5 מקרי תחלואה חדשים בחצבת. עם מספר קטן של מקרים מדווחים ללא עדות להמשך הדבקה נרחבת, הארגון הבריאות העולמי, מגדיר את ישראל כמדינה הנמצאת במצב של ביעור (אלימינציה) של מחלת החצבת מאז שנת 2014.  יחד עם זאת, לארץ מגיעים חולים שנדבקו בחו"ל, ויכולים לגרום להתפרצויות של המחלה למרות הכיסוי החיסוני הגבוה. עם זאת, המחלה לא צפויה להתפשט לממדים נרחבים בשל הכיסוי החיסוני הגבוה.

איך נוסעים לאזורים עם תחלואה יכולים להתגונן?

לפני נסיעה לחו"ל מומלץ להשלים התחסנות כנגד חצבת. אם במהלך השהיה בחו"ל נחשפת לנגיף, יש להתייעץ עם לשכת הבריאות המקומית לגבי הצורך בקבלת טיפול מונע.

האם מי שקיבל חיסון יכול להידבק ולחלות במחלה? יעילות החיסון במניעת חצבת הינה גבוהה מאד (כ- 97%)  אולם אינה מוחלטת. חיסון כנגד הנגיף הוא האמצעי היעיל ביותר הקיים כיום למניעת תחלואה במחלה. באנשים שחוסנו ב- 2 מנות חיסון ויחלו בכל זאת במחלה, המחלה צפויה במרבית המקרים להיות קלה יותר.

באילו גילאים ניתן החיסון?

החיסון ניתן במסגרת שגרת החיסונים בישראל מגיל 12 חודשים ואילך ובכיתה א' --סה"כ 2 מנות חיסון. כמו כן, מטיילים הנוסעים לחו"ל ואנשים שלא קיבלו את החיסון במסגרת שגרת החיסונים ומעוניינים בכך, יכולים להתייעץ עם הרופא המטפל או עם רופא במרפאת מטיילים לגבי אפשרות לקבלת החיסונים במסגרת מרפאות המטיילים בארץ.

חיסון נגד חצבת במבוגרים: למבוגרים שלא חלו בעבר בחצבת, ולא קיבלו שתי מנות חיסון כנגד הנגיף, מומלץ להשלים את קבלת החיסון. החיסון ניתן בשתי מנות בהפרש של 4 שבועות לפחות זו מזו.

למי מומלץ להתחסן?

משרד הבריאות ממליץ לכל נוסע לחו"ל שלא חלה בחצבת ולא קיבל את החיסון לוודא קבלת שתי מנות חיסון נגד חצבת, חזרת ואדמת

אנשים שחלו בעבר במחלה, וכן ילידי 1956 או מבוגרים יותר, נחשבים מחוסנים מהמחלה ואינם צריכים להתחסן.

לילידי ישראל 1957-1970, שלא חלו בעבר בחצבת, מומלץ להשלים קבלת 2 מנות חיסון נגד חצבת בהפרש של 4 שבועות לפחות זו מזו.

לילידי 1971-1977 ילידי הארץ שחוסנו על פי שגרת החיסונים שאז היתה מתן מנת חיסון אחד, ולא חלו בעבר בחצבת, מומלץ להשלים קבלת מנת חיסון אחת נגד חצבת.

ילידי ישראל משנת 1978 ואילך שחוסנו על פי שגרת החיסונים אמורים להיות מחוסנים בשתי מנות, ועל כן אין צורך בהשלמת חיסונים נגד חצבת.  משרד הבריאות ממליץ לתינוקות בני 6-11 חודשים הנוסעים לחו"ל לקבל מנת חיסון אחת נגד חצבת. מנה זו לא תיספר במסגרת שגרת חיסוני הילד.

בכל מקרה בו לא ניתנו חיסוני הילדות על פי שגרת החיסונים מכל סיבה שהיא (עולים חדשים, סירוב הורים וכד'), יש להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי הצורך בהשלמת  חיסונים נגד חצבת.

בתוך כמה זמן משפיע החיסון?

בדומה לחיסונים אחרים, תגובה חיסונית מספקת מושגת בדרך כלל שבועיים לפחות ממועד קבלת החיסון.


תשובות לשאלות נפוצות 

  • הנסיעה שלי בעוד מספר ימים.האם עדיין מומלץ להתחסן? כן. אמנם לוקח זמן עד שמתפחת חסינות, קבלת החיסון מהווה ההגנה הטובה ביותר שיש.  עובדה שמתן חיסון מיד לאחר החשיפה למחלה יכול למנוע תחלואה. 

האם מותר להקדים את חיסון הילד לפני גיל שנה?

משרד הבריאות ממליץ לתינוקות בני 6-11 חודשים הנוסעים לחו"ל לקבל מנת חיסון אחת נגד חצבת. מנה זו לא תיספר במסגרת שגרת חיסוני הילד.

  • למה אני צריך לקבל גם אדמת וחזרת באותו זריקה?

החיסונים הזמינים בישראל כנגד חצבת הינם חיסונים משולבים כנגד חצבת-חזרת-אדמת. לא ניתן להתחסן בישראל כנגד נגיף החצבת בלבד.

  • האם מומלץ שאבטל את הנסיעה שלי לאזורים בעולם בהם ישנה התפרצות חצבת?

אין מניעה מלהגיע לאזורים בעולם בהם ישנה התפרצות חצבת. עם זאת, משרד הבריאות ממליץ לכל נוסע לחו"ל שלא חלה בחצבת לוודא קבלת שתי מנות חיסון נגד חצבת, חזרת ואדמת. ההמלצה לא חלה על ילידי 1956 ומבוגרים יותר. לתינוקות בני 6-11 חודשים מומלץ לקבל מנה אחת. מנה זו לא תיספר בשגרת חיסוני הילד.

  • איפה ניתן לקבל את החיסון נגד חצבת?

תינוקות בגיל חצי שנה עד שנה, יקבלו חיסון בתרכיב MMR, בתחנות טיפות חלב ללא תשלום.

 ילדים מגיל שנה עד גיל 6 שנים, יקבלו חיסון בתרכיב MMRV, בתחנות טיפות חלב ללא תשלום.

ילדים מכיתה א' עד כיתה ט' שלא קיבלו חיסון מלא, יקבלו חיסון בשרותי בריאות לתלמיד, ללא תשלום.

ילדים מכיתה י' עד יב' שלא קבלו חיסון מלא, יקבלו חיסון במרפאות חיסונים בלשכות הבריאות ללא תשלום.

בני 18 שנים ומעלה, יקבלו חיסון בתשלום מלא, במרפאות המטיילים.

  • אינני יודע אם חליתי או חוסנתי. איך יודעים אם מומלץ לי להתחסן?

מי שנולד לפני 1957 נחשב מחוסן.

מי שנולד משנת 1957 עד 1977 כולל ,ולא חלית, מומלץ לקבל חיסון. אם קיבלת מנה אחת בעבר, יש להשלים עוד מנה. אם אף פעם לא קיבלת חיסון, מומלץ לקבל 2 חיסונים בהפרש של לפחות 4 שבועות ביניהם.

מי שנולד בישראל משנת 1978 ואילך אמור להיות מחוסן בשתי מנות ברווח זמן של 4 שבועות לפחות בין המנות.

 

  • אולי חליתי בחצבת. האם אני צריך להתחסן? מי נחשב מחוסן נגד חצבת?

מי שיש בידו תיעוד מעבדתי על חסינות נגד חצבת.

מי שיש בידו תיעוד רפואי על מחלה בעבר , אשר אובחנה אבחון קליני ומעבדתי .

מי שיש לו תיעוד על קבלת שתי מנות של החיסון, ברווח זמן של 4 שבועות לפחות בין המנות שניתנו אחרי גיל 12 חודשים.


סיפור מקרה: 

לפני שנים רבות הגיעה למחלקת ילדים בה עבדתי כאחות, פעוטה בת 4.5, חום גופה היה גבוה מאד ולא הגיב לטיפול תרופתי. גם טיפול של הרטבות עם מטליות טבולות במים קרים – בגופה הועיל לזמן קצר.. הייתה פריחה בכל הגוף, עיניים מאד אדומות, לשון עם נגעים לבנים. תינוקת הבכי חלש מאד וניכר שהיא סובלת. 

הילדה אובחנה כחולה בחצבת. במהלך יומיים חלה הדרדרות קשה במצבה והיא נפטרה בשל סיבוך נדיר בריאותיה, ידוע שהוא עלול להופיע כתוצאה ממחלת החצבת.

הילדה נפטרה ביום השלישי לאישפוזה ולעולם לא אשכח את המקרה כי היתה זו הפעם הראשונה שראיתיילדה מתה... כאחות ובכלל.

 

מקורות המידע בכתבה זאת:

  • VIKIPEDIA
  •  https://www.health.gov.il (ציטוט)


תוספת לפוסט הזה: מה קורה ב"שטח"?  יולי 2018 

זו כתבה שהופיעה בעיתון "ידיעות אחרונות". מתבסס על מה שקורה במציאות. קראו מאמרים בתחום הרפואה ותוכלו להבין עד כמה חשוב לחסן את הילדים.  מומלץ וחיוני שכולנו נהיה מחוסנים לא רק מנקודת מבט מקצועית - אחות מוסמכת, אלא מכל זווית של חיי היום יום ודאגה לבריאות האוכלוסייה:


שיעור האנשים של החולים  בסרטן ובמחלות קשות בהן מחלות אוטואימוניות - עולה

הרפואה המתקדמת "מצילה" רבים מהם מסבל קשה וגם ממוות בעזרת טיפולים שונים המכוונים לדיכוי או החלשת מערכת החיסון. אותם החולים נדבקים בקלות וכמה עצוב שמחלה כמו חצבת עלולה  להוביל במקרים רבים למותם. חלק גדול מהמטופלים עברו דרך ארוכה ולא קלה (לא אחת אני נקראת לטפל בחולים אלו, בהיותי אחות פרטית לטיפולי בית) והושקעו משאבים רבים כולל זמן, כדי להחלים מהמחלה הקשה.

קריאה אישית שלי ושל גורמי בריאות רבים: 

אנא  - עשו כמיטב יכולתכם לחסן את בני המשפחה בהתאם לתכנית של משרד הבריאות! 

ראו את התכנית המומלצת ומעודכנת על פי הנחיות המרכז לבקרת מחלות CDC