על מחלת החזרת


חזרת, מחלה מיותרת: אפשר וכדאי למנוע אותה

כאשר הייתי ילדה, נשלחתי לבתים של חברות וחברים שחלו במחלות הילדים חצבת, חזרת, אבעבועות רוח וכו'. הכוונה הייתה טובה, "להתפטר" מהמחלות שהיו כביכול חובה לכל ילד לעבור אותן.

וכאשר חזרתי יום אחד מבית הספר, בכתה ד, ומתחת לאוזן הימנית נראתה נפיחות  שהקשתה עליי להזיז את הראש (וזה ממש כאב...) אמא שלי שמחה כי הנה סוף סוף גם ב"חזרת" MUMPS  חליתי...

לימים – בשנת 1988 הוכן חיסון כנגד המחלה. ילדיי קיבלו את ו 2 מנות החיסון ואכן הם לא עברו את המחלה...חזרת... מחלה מיותרת: אפשר וכדאי למנוע אותה

כיום – שומעים על עלייה של 800% בשיעור התחלואה (מקור: משרד הבריאות), אמנם – מספרים לא גדולים של מקרים וההתפרצויות הבודדות קורות  במסגרות מסוימות כמו ישיבות, קולג'ים ועוד. הסיבה העיקרית לתחלואה החוזרת היא החלטה של קבוצות שונות באוכלוסייה שלא לתת חיסון לילדים מסיבות  שונות, בחלקן הוכחו כלא נכונות. (!!!)  אך הסיכון להתפרצויות בשל כך - עולה.   .

מעט על מחלת ה"חזרת": מחלה נגיפית ייחודית לבני אדם, הפוגעת בבלוטות הרוק ובלוטות מתחת לאוזניים. אצל אנשים מבוגרים יכולה המחלה להתפשט לאברי המין, מערכת עצבים, לבלב ואברים נוספים.

זמן דגירה 12-24 ימים ובהמשך מופיע חום גבוה, כאבי ראש ונפיחות בבלוטות הרוק, בעיקר בצד האוזן, לעתים דו צדדי  וכן כאבי גרון. ברבע מהמקרים אין התנפחות בלוטות.

אין טיפול למחלה, מומלץ לנוח ולהימנע מהפצת המחלה. לאכול מאכלים רכים כדי להקל על כאב הלעיסה והבליעה ולהימנע ממאכלים חמוצים המעודדים הפרשת רוק. לשכך את הכאבים אם קיימים.

סיבוכים -  נדירים , אך השכיח ביותר הוא דלקת קרום המוח (5%-10% מהמקרים) . סיבוך נדיר – חרשות (בעבר – הסיבה השכיחה לחרשות בילדות). סיבוכים נדירים יותר הם סיבוך של דלקת האשך, דלקת הלבלב ודלקת השחלה. כ-20 אחוז מהגברים שנדבקים במחלה לאחר שהגיעו לבגרות מינית, מפתחים דלקת מכאיבה באחד מהאשכים או בשניהם. דלקת האשך עלולה לגרום במקרים נדירים פגיעה ממשית בפריון. במקרה של דלקת הלבלב, עלולים להופיע תסמינים של בחילות והקאות, שבדרך כלל נעלמים לאחרכ שבוע, כאשר החולה מחלים לחלוטין.

 כמו כן, ייתכן מצב שבו המחלה עלולה לפגוע באיברים אחרים כדוגמת הכליות או המפרקים.

 הידבקות אחת בנגיף מספקת בדרך כלל חיסון מהמחלה לכל החיים. כיום מקובל לחסן את כל הילדים בגיל שנה חיסון MMR, שהוא חיסון משולש: חזרת-אדמת-חצבת, ולאחר מכן חיסון חוזר בגיל שש. תופעות הלוואי של החיסון נדירות, אך עלולות לגרום דלקת בבלוטות הרוק. יעילותו של החיסון לאורך זמן עומדת על כ-70 אחוזים.

משרד הבריאות מטפל נקודתית בקבוצות בהן  מדווח על חולים בחזרת. מומלץ לחסן על פי התכנית המקובלת בישראל ובארגון הבריאות העולמי.