סובלת מדלקת בדרכי השתן


סיפור מקרה על אישה הידועה כבריאה, פעלתנית וספורטאית: 

התקשרה אלי רחל, אישה בת 68 שידעה שאני אחות פרטית לטיפולי בית. ביקשה להתייעץ:

מזה כשבוע ימים סובלת מאד מצריבה בהשתנה, הולכת המון לשירותים אבל לא תמיד יוצא שתן.. 

לדבריה, לא זכור לה שסבלה בעבר תופעה שכזאת. אפילו לא בהיריון. זו הפעם הראשונה והיא כל כך סובלת ומודאגת מהחום שעלה. נשלחה בדיקת שתן ונמצא  בשתן e-coli , חיידק הנמצא בשכיחות גבוהה במקרים של זיהום בדרכי השתן.

החום הגיע עד 36.8 מעלות צלסיוס. הלכה אל הרופא אשר החל בטיפול אנטיביוטי. היא פנתה אלי  לאחר שלשה ימי נטילת התרופה היות והרגישה רע מאד. החום היה יחסית גבוה, 38.3, לא חשה שום הטבה למרות שזה כבר היום השלישי לנטילת התרופה. 

התייעצה אתי מה עליה לעשות?

לא ניראה היה לי שהיא זקוקה לביקור של אחות פרטית לטיפולי בית: הנחיות שנתתי בטלפון על פי הידע והניסיון שלי היו להגביר את השתייה כאילו זו תרופה: לשתות כוס לשעה ולהזכיר לעצמה עם השעון המעורר שתעשה זאת. ללגום ולבלוע את המים גם אם אינה חשה צמא. להקפיד לקחת את התרופה האנטיביוטית. כמובן לעקוב אחר עקומת החום.

למחרת התקשרתי והגברת דיווחה על הקלה משמעותית וביקור תכוף יותר בשירותים לשם השתנה. החום היה בירידה. 

הסברתי לה כמה חשוב "לשטוף" את החיידקים – לא לאפשר להם זמן התרבות בשלפוחית. סיבה מוצדקת נוספת לשתייה מרובה במצבה היא האנטיביוטיקה אתה היא נוטלת. לאפשר הידרציה טובה ופינוי תוצרי הפירוק שלה ...

לאחר יומיים התקשרתי שוב להתעדכן וסיפרה שלאחר יום ללא חום – שוב הוא עלה. הייתה אצל הרופא  וההוא הורה על טיפול אנטיביוטי נוסף שמוזלף במרפאה לווריד, למשך יומיים. במקביל ממשיכה את התרופה שקבלה ועליה לקלחת אותה 8 ימים (במקום 5 ימים שנקבעו מראש)

למיטב הבנתי  – כנראה שההחלטה נועדה כדי להרחיב את הטווח של הטיפול האנטי זיהומי. מקובל.

המשך שתייה מרובה בכל שלב היא חיונית!!!!

המלצה חשובה: לאחר שתחלים מהדלקת הזו בדרכי השתן, כדאי שתתייעץ עם גניקולוג בשאלה של טיפול מקומי – תוסף אסטרוגן שיכול להעשיר את האזור הנרתיקי ובכך לסייע למניעת התפתחות זיהום.

רפואה שלמה לרחל

קראו מידע נוסף על דלקת בדרכי השתן: בדף ה"בלוג".