זכויות של חולים בבית


"סוף סוף בעלי חזר הביתה מהמחלקה הפנימית, אבל הוא לא יכול לרדת מהמיטה..." כך אמרה לי רוזה בטלפון, כאשר פנתה אלי (חיפשה אחות מוסמכת) כדי שאבוא  לתת זריקה לבעלה בן ה 78 שלא יכול להתנייד. האבחנה: חוסר רציני ויטמין B-12 עם חולשה ופגיעה עצבית כתוצאה מכך. (יכול להיות הפיך). לא מסוגל להגיע למרפאת קופת חולים ולכן פנו לשירות הפרטי..
בהגיעי מצאתי את המטופל שוכב על הספה בסלון, מדבר לאט. הליכון לידו. אשתו (77) חסרת אונים וחרדה מאד. הוא שוחרר יומיים קודם לכן מבית החולים. ראיתי את מכתב השחרור עם ההוראות.
בידיהם הייתה ה"פקודה" למתן הזריקה חתומה על ידי רופא המשפחה.
לאחר שהקשבתי בריכוז לדברי הזוג,  בצעתי הסתכלות (Observation) מקצועית משלי על המטופל וזו הובילה אותי לזיהוי הצרכים. החשוב היה בעיני לדאוג שיקבל טיפול פיזיותרפיה שנועד להפעיל את השרירים, למנוע סיבוכי שכיבה במיטה כמו  דלקת ריאות, פקקת. חשוב לא פחות שילמד להתנייד ולהחזיר לעצמו את העצמאות שהייתה לו קודם, עד כמה שאפשר.  זה האומדן הבסיסי שכל אחות מוסמכת אמורה לעשות בבואה לתת טיפול כל שהוא.

כחבר בכל קופת חולים קיימת זכות לקבלת טיפול פיזיותרפיה בבית כאשר המטופל זקוק לכך ואינו מסוגל להתנייד.
.
איך אפשר לממש את הזכות הזאת?

ישנן "אחיות קשר" בבתי חולים ציבוריים, וישנן אחיות שהן נציגות של קופות חולים (במידה ובית החולים אינו משויך לאותה קופה) . תפקידן לבצע מעקב אחר מצב המאושפזים - המבוטחים בקופה אותה הן מייצגות.
הנחיות רפואיות כמו גם מידע על הנעשה במהלך האשפוז מגיעים אל אותן האחיות בתפקיד ייחודי זה. הן  עוברות במחלקות השונות בהן מאושפזים חולים שהם חברי הקופה, נמצאות בקשר עם הצוות הרלוונטי לאיסוף הנתונים. הן מדווחות בעזרת המחשוב לקופת החולים.
בקופת החולים נעשה עיבוד של הדיווח הרפואי והסיעודי. במידה ומצב המטופל מחייב טיפול בבית (אחרי ניתוחים מורכבים, במחלות מסוימות ומגוון מקרים) אמור להגיע צוות לאומדן ודאגה להמשך הטיפול.

בכמרפאות קופת החולים שבקהילה יש מחלקה שמטפלת בבית: "המשך טיפול ומעקב"  / "מחלקה לטיפולי בית".
טיפול זה כלול בזכויותיו של החולה.

כדי להבטיח שהטיפול יינתן יש לוודא שרופא המשפחה קבל את סיכום האשפוז. למרות הידיעה שיש דווח מחשובי. כדי להבטיח המשך טיפול ישיר לאחר האשפוז, התקשרו למרפאה שלכם לספר שהמטופל נמצא בבית. כיצד? באמצעות הטלפון. או העבירו את  מכתב השחרור ידנית ישירות או בפקס.

ובמקרה שהמדובר, תוך כדי ביקור הבית יצרתי קשר בנוכחות בני הזוג עם "המחלקה להמשך טיפול ומעקב" בקופת החולים בה האיש היה מבוטח. שם זיהו את הפרטים והתברר שאכן כבר דווח שיש להגיע אליו אלא שהייתה התמהמהות מסיבה כל שהיא. בני הזוג לא הכירו את המחלקה הזאת ואת האופציה הקיימת כחלק מהזכויות שלהם,  
 
 קוראים נכבדים:

חשוב לי שתדעו שבקופות החולים פועלת יחידה להמשך טיפול בית, המעניקה עזרה שיקומית וסיעודית לחולים בביתם על פי קריטריונים מסוימים. כל אחות מוסמכת אמורה לדעת על השירות החשוב הזה.
המלצותיי:
  • יש לדווח לרופא המשפחה על כך שבן משפחה מאושפז בבית חולים והיכן.
  • עם השחרור מבית החולים - חשוב לספר לרופא המטפל או למי מצוות האחיות במרפאה
  • לדאוג שמכתב השחרור יגיע אל הרופא המטפל (להביאו / לשלוח בפקס או כל דרך אחרת)
  • לבקש הסבר מרופא המשפחה לגבי המשך הטיפול
  • לוודא שאכן נשלחה הודעה למחלקה להמשך טיפול במידה ויש בזה צורך.
  • לדאוג לתיאום ביקור בית של הצוות האחראי לטיפולי בית.זכויות של חולים בבית