מניעת נפילות בבית אצל קשישיםאפשר למנוע נפילות בבית, אצל קשישים.

מניעת נפילות

נעמה בת 37 פנתה אלי, אחות פרטית לטיפולי בית. בשיחה המקדימה בטלפון סיפרה לי:

סבתא שלי בת 72,  אשה צלולה ונבונה שאני כל כך אוהבת, נפלה בבית, ככה פתאום. שברה את האגן. זו הסיבה למצב הקשה שנוצר והשפיע על כולנו: אשפוז בבית חולים באורתופדיה אחרי הניתוח, שיקום ממושך במוסד שיקומי, ירידה במצב הרוח ואפילו הייתה בדיכאון  בגלל הכאבים, התלות והמוגבלות שחוותה. לאחר חצי שנה, המצב השתפר אבל - כמה חבל...כרגע היא צריכה לקבל אנטיביוטיקה בעירוי מדי יום ולכן אני זקוקה את השירות שלך. אחות מוסמכת.


לידיעתכם, קוראים יקרים:

כשליש מבני 65 ומעלה וכמחצית מבני 80 ומעלה נופלים לפחות פעם בשנה... כן, גם בבית; שכיחותה של ירידה טבעית בתפקוד של כל מערכות הגוף קיימת עם העלייה בגיל המתקדם. יכולים להופיע הפרעות וקשיים בהליכה, ירידה קוגניטיבית, קושי ביציבות - שמירה על שווי משקל ועוד סיבות המעלות את הסיכון לנפילה.  ואפשר למנוע לפחות שני שליש מהנפילות הללו ((www.health.gov.il 

הדרכה חשובה: איך נשמור בבית על אלו שהגיעו כבר לגיל השלישי, שלא יפלו ?

מניעה היא המענה המועדף!

מה שנמצא ללא עלות בהישג יד הוא התמדה בפעילות גופנית המחזקת שרירים, הליכה בכל יום , טיפוס במדרגות שייכים להגדרה "פעילות גופנית". תזונה מותאמת המכילה כמות קלוריות מספקת, חלבונים - את אבות המזון הנחוצות, בארוחות מסודרות במהלך היום. דאגה לשיניים ואם אינן - לרסק את המזון. שתייה מספקת. ולאלו שאינ ם יכולחים להגיע לקניות - יש לדאוג להשגת המצרכים עד לבית.

המלצות חשובות לקשישים: 

להרכיב את משקפי הראיה ולשמור כמה זוגות במקומות נגישים בבית ובתיק. להשתמש  בקביעות באמצעי עזר המותאמים על ידי רופא / פיזיותרפיסט  כמו מקל, הליכון וכיסא גלגלים. גם בבית.

נעליים מותאמות גם כאשר נמצאים רק בבית.

כדאי להתאים את הבית מבעוד מועד כסביבה בטוחה:

תאורה מספקת בחדרים, במטבח בשירותים, במסדרונות, ליד המיטה. ומפסקי חשמל נגישים. תאורת חירום תקינה.

שירותים: אסלה בגובה מותאם ולעיתים יש לדאוג להגבהה, ללא שטיחון ליד. ידיות אחיזה מותאמות במקלחת, בבית השימוש ובמקומות שונים בבית, בהמלצת אנשי מקצוע. מניעת החלקה במקלחת בעזרת מדבקות בטיחות, ווילון אטום שלא יאפשר את מעבר המים. להתקלח בישיבה על כיסא יציב. דלת שירותים שתפתח רק כלפי חוץ ולהקפיד שלא לנעול מבפנים

רצפת הבית שתהיה פנויה מחפצים ושטיחונים בכל החדרים. גם שטיחים מהווים סיכון.

רהיטים יציבים בגובה מתאים.

תומכים - ידיות אחיזה במקומות שונים בבית כך שאפשר יהיה להחזיק בהם בהליכה בין החדרים

במטבח – משטח בישול יציב, כלים שבשימוש נגישים כך שימנעו התכופפות או טיפוס כדי להגיע אליהם.

בארון הבגדים נגישות בנוחיות לכל סוגי הלבוש אשר בשימוש.

טלפון גם בחדר השינה. עינית הצצה בדלת הכניסה שתהיה בגובה מתאים. מנעול וידית נוחים. אינטרקום וטלפון שיישמע בכל החדרים.

לחצן מצוקה בהתאם לצורך...


בהמלצת אחות מוסמכת ופיזיוטרפיסטית ניתנו הנחיות למשפחה כיצד לנהל נכון את המשך הטיפול בבית כולל קישור לגורמים המתאימים. סבתא חזרה לתפקד ונעזרת כיום במקל הליכה.