תוספי מזון ללא המלצת רופא...


25 Nov
25Nov

 גם אתם רוצים להיות בריאים יותר?

חוששים מהתקפי לב? (סיכון עולה משנות הארבעים ובנשים עולה הסיכון עם הפסקת המחזור בעקבות ירידה בכמות הורמון האסטרוגן), מסרטן? אלצהיימר? ממה לא???.

האם אתם נוטלים "תוספי מזון" כדי להיות חזקים יותר ובריאים מאד? חושבים ויש הבטוחים שכך תוכלו למנוע את ...


אתם בטוחים במיוחד, לאור שווק מאד אגרסיבי ומשכנע, ש"אם לא יועיל – לא יזיק". מכירים את האמירה? וכך מוצאים את עצמכם כבר מהבקר, נוטלים כמוסות בצבעים שונים בגדלים משתנים ובמרקמים מעניינים. כ-ו-ל-ם כדי לשפר את הבריאות. מאמינים לכל מה שכתוב על התועלת והפעילות שלאותם חומרים הנקנים בכסף רב.

אז... זה כנראה ממש לא כך: אביא לכם את הסיכומים מהספרות המקצועית החשובה בתחום הרפואה ואמשיך בהסבר פשטני.

להלן ממצאים חשובים לכולם, מתוך מאמרים:

מחקר "מטה אנליזה" שכלל למעלה משני מיליון משתתפים בגיל ממוצע של 57.8 שנים לאורך 11.6 שנים בממוצע (18 מחקרים) הוכיח שנטילת מולטי ויטמינים ומינרלים איננה מונעת התקפי לב, אירועים מוחיים או תמותה עקב מחלות לב וכלי דם.

אין הוכחה מדעית על סמך מחקרים ברמה אקדמית (!) לכך שנטילת תוספי ויטמינים מסוגים שונים / מולטי ויטמינים / מינרלים /מיצוי של צמחים שונים "מעובדים" לספיגה במעי משפרים את בריאות הלב וכלי הדם.

ציטוט מתוך אתר e-med 10/7/2018

אז מה כן אפשר לעשות כדי למנוע מחלות לב וכלי דם? 

להקפיד על:

✔️ פעילות גופנית סדירה וקבועה מכל סוג ובכל יום או מספר פעמים בשבוע. ההמלצה המופיעה בכל מאמר בתחום הרפואה הקשור למחלות, לתוחלת חיים, לאיכות חיים ולבריאות.✔️ תזונה נכונה – מניעת השמנה... וממצאים שהופיעו בעיתונות הרפואית החשובה סיכמו שהתזונה ה"ים תיכונית" אשר כוללת ירקות ופירות בשפע, שמן זית - היא הבריאה והמומלצת.


ללא תוספי מזון המכילים ויטמינים ומינרלים שנלקחים ללא המלצה רפואית אלא בהמשך למערכת שווקית מיומנת ומשכנעת...

✔️ הפחתת לחץ STRESS - אמנם קשה להשגה בעולם המערבי אך לא בלתי אפשרי.

שינה איכותית ומספקת


וכמובן - מניעת עישון...

ממצא חשוב נוסף שפורסם ב (4.2014) New England of Medicin

מצא קשר מובהק בין נטילת תרופות ללא מרשם רופא ובהם גם תוספי מזון לעלייה משמעותית בסיכון לפגיעה בכבד ולצורך בהשתלת כבד.

המלצה חמה ויישומית:

תנהלו אורח חיים בריא... ותוכלו כנראה לחסוך לא מעט כסף שיוצא על רכישת תוספי מזון שרוב רובם אינם מועילים, אלא אם קבלתם המלצה של רופא!!!

על פי תוצאות בדיקות דם ומצבו הקליני של המטופל, יש לבדוק נטילת תוספי מזון

דוגמאות:

ויטמין D – למרות שאנחנו גרים בארץ בה השמשז ורחת... בעיקרון היא לוקחת חלק בהפיכת ויטמין D לפעיל  באמצעות הקרנה על העור.

למרות זאת , נמצא במחקרים רבים שקיים מחסור בויטמין זה לשיעור גבוה מאד של האוכלוסייה. חסר זה משפיע על בניית העצם, על מערכות גוף רבות מאד. ובעשור האחרון ישנם ריבוי מאמרים בתחום הרפואה בעניין זה הכוללים המלצות לתוסף ויטמין די (על פי מינון שקובע הרופא)

סידן – על פי תוצאות של בדיקת צפיפות עצם ובדיקות דם ושתן, ניתן לדעת האם יש דלדול בעצם? מה שנקרא "אוסטיאופורוזיס" בשלבים שונים. ואם יש צורך בתוסף של סידן וכמה. 

ויטמינים B – לעתים לא נספג במעי מסיבות שונות. במקרים רבים, במיוחד אצל אנשים שאינם אוכלים מוצרים מהחי  שהוא המקור היחיד לוויטמין  12B, מתגלה בבדיקת דם מחסור. ישנם לא מעט מטופלים שאצלם קיים ביטוי קליני למחסור זה והוא מתבטא בפגיעה עצבית בדרגות אלו ואחרות. אם ליטול - איזה ויטמינים מקבוצה זו ובאיזו דרך - יחליט רופא המשפחה או הרופא המטפל.

ברזל Fe – חסר יכול להיגרם מסיבות שונות ויש לבדוק את הגורם לכך. נטילה שלא לצורך בלי המלצה רפואית על סמך בדיקות מתאימות לגורם לכך, עלולה  גרום לעודף ברזל ששוקע באיברים שונים.ץ

ויטמין C – מאמינים שהוא תורם לחיזוק מערכת החיסון. אין ולוא מחקר אחד מבוסס שנעשה על פי הכללים שמוכיח זאת. ובארצנו השופעת פירות וירקות – קשה להניח שקיים ליש חסר של ויטמין זה  מבני האדם המקבלים תזונה מאוזנת.

כמוסות של  10Q – תרופה שכל כך רבים ממליצים עליה מבלי שהוכחה יעילותה כתוסף מזון (אשמח לקבל קישור לעבודה מבוססת ולוא אחת... מתחום הרפואה!)

ומה עם מגנזיום Mg? בהקשר להתכווצויות שרירים שיש בגיל היותר מתקדם? מי הוכיח שהמגנזיום אכן עוזר?

ועוד ועוד ועוד המון תרופות שהן בהגדרה תוספי מזון ומשווקות בכמויות גדולות לכל גיל.

על העבודה שפורסמה ב NEJM על הקשר בין מחלת כבד קשה – השתלת כבד ונטילת תרופות ללא מרשם בהן תוספי מזון

אנסה להסביר:

אם "בא לך" לחזק את מערכת החיסון עם ויטמין סי VIT C  כדי לא להידבק בשפעת ועוד. והתזונה שלך מאוזנת וכוללת הרבה פירות וירקות, חלבון טוב, בקיצור – תזונה מאוזנת. ובבדיקות הדם יתברר שרמת ויטמין יסי בגופך הינה תקינה לגמרי.

תוסף המזון הזה כמו גם תוספים אחרים ותרופות – עוברים במהלך העיבוד שלהם בגו את הכבד. את עודף התרופה המסיסה במים הגוף יפנה לאחר שהכבד "עבד".

הכמות בדם לא תעלה על הנורמה כי הגוף לא זקוק.

מה יוצא? העמסת על הכבד עבודה מיותרת.

ואם הבקר מתחיל במספר כמוסות למטרות שונות על פי דעתך, הכבד יעבוד "שעות נוספות" וללא הצדקה... שלא לדבר על הרכב החמרים שחייבים לשמור על התרופה בתוך הקפסולה, במרקם המתאים ושלא תתקלקל כלכך מהר...

מה דעתכם? הכבד חייב לעשות זאת בחיים הרגילים?

אם יש לך גם אוסטיאופורוזיס – אז ממילא יינתנו התרופות הנדרשות לגוף כן מבקש על פי הבדיקות.

עכשיו המקום לחשוב... האם אכן יש צורך  להעמיס על המערכות בגוף (כבד בעיקר) את מה שהן לא זקוקות מעבר למה שקיים בגוף?

אז – לא!!

אבל כמה קשה לעמוד מול השיווק הכל כך מוצלח ומקצועי המשכנע יום יום בשעות שונות ובדרכים מגוונות – לצרוך את מה שנמכר בהמון כסף... והרבה אנשים מתעשרים מהכיס שלך.

מערכת הבריאות יכולה גם היא לא מעט כסף... כי פגיעה בכבד היא מחלה שלעתים מחייבת השתלת כבד חדש. מפסיד גם וכמובן מי שלוקה בה. כי  החיים -משתבשים...

לפיכך

אני חוזרת להמלצה החשובה; 

לשקול יחד עם רופא המשפחה את הצורך בתתוסי המזון השונים באשר הם.


הרבה בריאות!!!

 

תמי חיו 0529771220

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.