תוספי מזון: האם אני צריך/כה לקחת???


25 Feb
25Feb

נקודת מבט חשובה על תוספי תזונה

 "הרבליסטית" הציעה תוסף מזון מסוים – במינון של כוסית אחת ליום. הבקבוק הלבן והאטום שהראתה לי ניראה "מזמין", מושקע: מודבקת עליו תווית צבעונית עם גרפיקה נהדרת ומשכנעת.  

מכיל:  פחמימות – חלבונים – שומנים – נתרן. כולם בכמות מזערית.

עסקה בשווק שכלל אמירה שהתוסף לא יזיק. מקסימום – יעשה לך טוב.

האמנם??.

להלן ציטוט מהאתר של המוצר:

 מובטחת השפעה לטובה על 8 מערכות גוף:

** מערכת העיכול...

** מערכת הלימפה..

** מבנה – שרירים ושלד

** הורמונים** המערכת החיסונית** מערכת העצבים

** מערכת הרבייה

**מערכת הלב וכלי הדם".

האם נכון לקחת את תוסף המזון הזה שהציעה לעוד לקוחות פוטנציאליים.


מדוע לקחת תוסף אם מדובר באשה בסוף שנות השישים, מוגדרת כבריאה, עוסקת בספורט, שינה מספקת, ללא עודף משקל ומצב רוח טוב בדרך כלל.  מאד חיונית 

 מקפידה על "תזונה מאוזנת" = תזונה ים תיכונית (1):  פירות וירקות, חלבונים, פחמימות ושומנים: שתייה מספקת 

(1) תמונה - מתוך האתר של משרד הבריאות

אמנם  הגיל "מזכה" בתופעות השייכות לגיל השלישי ושכיחותן גבוהה,  

האם נחוץ "תוסף המזון"המוצע?

לא ברור מה הם המרכיבים הנמצאים בשיקוי : ידוע שהסובלים ממחלת כליות מוגבלים במרכיבים כמו אשלגן שמצויים במיצוי צמחי. עלולל לגרום אף לדום לב.  

"הרבליסטים" לעתים אינם מתמקדים ב "התוויות נגד" ? ברוב צמחי המרפא הן לוקות בחסר, אם בכלל רשומות... (אין רגולציה בנושא)


התשובה: "לא - NO" !!! 

בלי קשר לעלות הכספית היכן מזוהה צורך בתוספים?   מי שאמור לדעת לזהות על פי בדיקות דם ומצב בריאותי -תלונות ולהמליץ הוא רופא המשפחה.  

שכיח: מניעת אוסטיאופורוזיס על ידי תוסף ויטמין D,   סידן ועוד.

יש שאנשים בגיל השלישי נוטלים טבליות של מגנזיום  (Mg) לאחר המלצה של מכרים . אין הוכחה מדעית שיש קשר להתכווצויות שרירים.על אף שיש המספרים על שיפור בעקבות נטילת התוסף.

 כדור לפני השינה. אך חשוב לדעת שעודף של מגנזיום בגוף עלול להשפיע על מערכות לב וכלי דם, נשימה ועוד (2)רבים משלבים תוספי תזונה עם "תרופות ללא מרשם רופא"  ( OTC (Out of The Counter 

שווק מקצועי אגרסיבי ומאד משכנע, מוביל אנשים לצרוך תוספים וצמחי מרפא 

"אם לא יועיל - לא יזיק..."  -   הוכח כלא נכון!!!

במשרד הבריאות ישנן הנחיות (3) הקשורות לתוספי מזון אולם  לא ברורה מידת האכיפה. על בקבוק התוסף המדובר אין ציון אישור משרד הבריאות.

רבים המוצרים הנמכרים שאינם בטוחים  כי לא ברור הרכב החומרים בהם.

גם בארצות הברית מתמודדים עם שאלת נזקים מתוספי מזון ומה היא הדרך לבקרה ולאכיפה. 


ספרות מקצועית:

( 2014 the NEW ENGLAND of MEDICINE ( April 3   -   

שם המאמר Hazard of hindsight – monitoring the safety of nutritional Supplements

ובו כתובות אזהרות בעקבות מקרים שקרו: המאמר קורא לפיקוח על תוספי תזונה הנמכרים בלא צורך בהתייעצות, בקטגוריה של OTC.


 להלן כמה סעיפים שתרגמתי ממנו ובהמשך- בסעיף "מקורות" ישנו קישור למאמר המלא (4) 

אזהרה מתוך ראייה של העבר, "בדיעבד": פיקוח והשגחה לשם בטיחות של "תוספי תזונה"

אפידמיולוגים במרכז לבקרת מחלות (CDC) הוכיחו שנעשו כמה השתלות כבד חריפות בעקבות שימוש בתוסף הקשור לדיאטה, שנלקח ללא מרשם רופא OTC. תוסף שהיה אחראי לצבר של מקרים של מחלת כבד קשה. למרות שמטופלים התחילו לפתח דלקת כבד חריפה לקח כמה חדשים עד שה FDA  מצא קשר בין 97 מקרים שהובילו ל 47 מקרי אשפז, שלש השתלות כבד ומוות אחד לאותו תכשיר ועד שהוריד את המוצר מהמדפים. התוסף לדיאטה הורד אבל לא נעשה דבר למנוע מכירה של תוסף אחר שגורם לכשל איברים או מוות. לא היה שום שינוי ביכולת  של ה FDA לגלות תוספי מזון מסוכנים. התוצאה של סיכון חיים מיוחסת לחוסר היכולת המצערת של המערכת לנטר בטיחות של תוספי תזונה.

 האמריקאים מוציאים 32 ביליון דולר לשנה על למעלה מ 35 אלף שילובים של ויטמינים, מינרלים, צמחים, חומצות אמינו, פרוביוטיקה ותוספים אחרים המרכיבים את התוספים הללו.

שלא כתרופות מרשם התוספים אינם צריכים הוכחה לפני שווק טרם הגעתם למדפי החנויות. ה FDA אחראי על המשימה הבלתי אפשרית של זיהוי והורדת תוספים מסוכנים רק אחרי שהם גרמו לנזק. יותר מ 500 תוספים נמצאו עם זיוף של תוויות פרמצטיקלים או אנלוגים של פרמצטיקלים כולל מתמרצים, ותכשירים שנמכרו כתוספי מזון נוגדי דיכאון שלא הוכחו, בשנת 2013 לבדה גילו חוקרים שני ממריצים חדשים שהועברו בצורה נרחבת לשוק  של תוספי המזון כולל תכשירים דיאטטיים ו"תרופות" להפחתה במשקל. זוהו גם אנאלוגים למתמרצים פופולריים כתוספי מזון בתחום הספורט . המדענים של ה FDA גילו מתמרץ אחר שהוא אנאלוג חדש של משפחת ה"אמפטמינים"

קיימים כתשעה תוספים אשר מעולם לא נחקרו על בני אדם והתגובות השליליות בבני אדם מעולם לא נלמדו והן לא ידועות לגמרי ועדיין הם נמכרים כתוצר טבעי ללא שעברו מבחן מקדים לפני מכירה לשם בטיחות. חלקם הורדו  בצורה לא מחייבת מהמדפים, אך קיימים עדיין תוספים המכילים את החומר הפעיל שלא נבדק והם זמינים בצורה רחבה. תוספים נמכרים ישירות לצרכנים ולעתים מכילים מרכיבים  ובמקרים רבים מקבלים תוויות לא מדויקות.

גילוי נרחב של נזקים מתוספי מזון אלו ומתוספים אחרים חיוני כדי להפחית את הסיכון לצרכנים

 ה FDA נשען על  פיקוח רפואי (שם של אתר) לקלינאים לשם מדווחים בהתנדבות על תגובות לא טובות הקשורות עם תרופות מרשמיות, ציוד רפואי או תוספים דיאטטיים.  האתר סובל מתת דיווחים משמעותיים ודיווחים לא מושלמים דבר שמעכב את היכולת לגלות נזקים אפילו ממרשמים של תרופות. האתר המדווח מאפשר לגלות צברים של תופעות מזיקות מתוספים. 

לעתים ה CDC ומשרדי בריאות הם הראשונים לגלות את הנזק מתוספי תזונה. בקבוצה האחרונה של מטופלים עם כשל כבדי - האתר דווח רק אחרי שמשרד מקומי של בריאות מדינה היה כבר בחקירה של שימוש בתוספים בקרב חולים שהושפעו מכך.

ב 2008 מפעל קטן לייצור ויטמינים היה אחראי להרעלה של סילניום אצל 200 מקרים  עם סימנים כולל שלשולים חולשה נשירת שיער וכאבי מפרקים. וכך ישנן עוד דוגמאות לתוספים שגרמו לנזקים והגופים האחראיים הובילו להסרה מהמדפים לעתים לאחר זמן רב אחרי שרבים ניזוקו. חקירה של הממשלה מצאה שבשנת 2008 עד 2010 הגיעו  יותר מאלף תוספים שהיו קשורים בתגובות לא טובות ודווחו למרכז הרעלים אבל לא דווחו ל FDA. 

מה צריך להיעשות (על פי המאמר)? איחוד של גופים ברמת המדינה וברמה אזורית,  FDA, מרכזי הרעלות, קלינאים ואף CDC שיפעלו לתיוג תוספים, לחייב יצרנים של תוספי המזון לרשום את התוצרים שלהם יחד עם ה FDA ולייצר מידע יותר בטוח למשתמש כמו לגבי תופעות לווי אפשריות  (במאמר מופיעה טבלה מפורטת)  מציעים שתהיה הבטחה שוויטמינים, מינרלים פרוביוטיקה צמחית, וחומרים המרכיבים את התוספים יהיו כתובים בצורה ברורה בתגיות. עדיין אין זה מבטיח שיפור ויכולת של ה FDA לגלות ולהוריד תוספים מסוכנים ממדפי החנויות.

יש צורך בשינוי והכנת מערכת פיקוח יעילה שתהיה מסוגלת באופן נרחב לגלות תוספים אשר קשורים לאירועים חריגים בארצות הברית. 

יש צורך בצוות  רב מקצועי הכולל דיאטנים מומחים, טוקסיקולוגים רוקחים וכימאים. הצוות  יוכל להתבסס על ה CDC FDA מרכז רעלים או מוסדות אקדמיים. כאשר צרכנים או רופאים ידווחו על מקרים מסוכנים, הצוות  יוכל לקבל אזהרה מיידית. הצוות הרב מקצועי יוכל אז להציע הצעה קלינית לרופאים כאשר הם מטפלים בחולה ולייצר דיווחים עם הנחיות ל FDA.

צרכנים של תוספי מזון ראויים לפרויקט מתוקצב היטב שיאפשר בצורה נרחבת לאתר את הסכנות סביב תוספי מזון. עד שזה יקרה צרכנים ורופאים לא יכולים להיות בטוחים שכדורים אבקות ושיקויים עם תוויות כמו תוספי דיאטה - בטוחים עבור צרכנים אנושיים.

                                                                                                                      עד כאן - מתוך המאמר

+  +  +  +  +  +  

 ומה אצילנו, בישראל?

לדעתי:

יש צורך ברגולציה ואכיפה קפדנית: על המשווקים, תכניות הלימודים-הכשרה והקניית ידע,, על היצרנים למיניהם, המשווקים ועל המוצרים שעולים למדף.

תמיד יהיו מי שירצו להרוויח כסף במהירות... לשווק את מה שהם מאמינים בו: נחוצות הנחיות מפורשות, בקרת איכות ופיקוח על יצרני תוספי תזונה ומיצוי של צמחים למיניהם.

צרכנים - לעולם כל אדם רוצה להיות בריא, להישאר צעיר... להחזיר תפקודים שנחלשו בגופו ולכן לא קשה לשכנע לרכוש ולהשתמש בתוספי תזונה שונים... 

היענות בקלות ובמהירות יחסית תהיה אצל אלו שאינם בקיאים בביולוגיה,בפיזיולוגיה, במדעי הבריאות וגם לא מכירים היטב את מצבם הרפואי. במיוחד אם מחפשים מזור לסבל. לכן חשוב 

להקנו תידע בדרכים שונות לציבור הרחב ברמות ההשכלה השונות ובצינורות הקיימים להעברת מידע (מדיה, רשתות חברתיות, הרצאות והפעלות מבוקרות למיניהן).

הכשרה "מקצועית" - לצערי כל אחד יכול לפתוח השתלמות / קורס ולתת ל"בוגר" מסמך שהמקבל אותו מתהדר בו מבלי שגוף מוכר על ידי משרד הבריאות  / גופים אקדמיים 

שיהיו שותפים לתכנית הלימודים. כך גם חסרות דרישות סף לקבלה לאותן השתלמויות / אותם לימודים.

חשוב לזכור שהבוגרים - עוסקים בתחום הטיפול. חיי אדם!!

המלצות שלי:

על כל אחד ואחת מכם, הקוראים, חלה אחריות לברר מה מכיל כל תוסף תזונה בכל צורה שמופיע, מי היצרן? למצוא אישורים מרשויות החוק / משרד הבריאות / FDA

חשוב מאד (!!!) לשתף את רופא המשפחה אשר אצלו אמורים להיות מתועדים הממצאים ומצבו הרפואי של המטופל = צרכן תוספי התזונה.

הרפואה הקונבנציונאלית מאפשרת כיום חלופות לתרופות; קופות החולים אימצו שיטות אלטרנטיביות שונות ומציעות אותן למבוטחים במרפאות ובבתי החולים.

כל מה שנכנס לגוף  מחייב בטיחות והתאמה מרבית.

מקורות

(1) https://bit.ly/2T9DxSK -קישור לערך "תזונה ים תיכונית - משרד הבריאות"

(2) https://bit.ly/3923qL9  ויקירפואה - קישור לערך "מגנזיום"

(3) https://bit.ly/2PuWqi6 על תוספי תזונה, משרד הבריאות

(4) https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMp1315559 אזהרה מפני פגיעה בכבד... ומה מציעים בארה"ב?

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.