תוספי מזון: האם אני צריך/כה לקחת???


25 Feb
25Feb

מטרת הכתבה הזאת להציג נקודת מבט חשובה על סיכונים המצויים בתוספי מזון (מבוסס על מדעי הרפואה). להוביל אתכם לבדוק מחדש כל מה שמוצע לכם לבלוע בקטגוריה הזאת, שהיא רחבה.  

באירוע נשים לקראת יום המשפחה, פגשתי ב"הרבליסטית" שזה עיסוקה.
הציעה לי לקחת מדי יום תוסף מזון מסוים – במינון של כוסית אחת. הבקבוק הלבן והאטום שהראתה לי, "מזמין", מושקע: מודבקת עליו תווית צבעונית עם גרפיקה נהדרת ומשכנעת (שווק).
ההרכב שהיה רשום באותיות קטנות כלל: פחמימות – חלבונים – שומנים – נתרן. כולם בכמות באמת מזערית. 

"כדאי לך, לא יזיק. מקסימום – יעשה לך טוב..." אמרה אותה ידידה. עושה רושם לא רע בכלל...                           

                    ???????    (האמנם??)
גלשתי באתר שמספר על תוסף המזון הזה: לפניכם ציטוט של חלק ממה שמסופר באתר:
"מובטחת השפעה לטובה על 8 מערכות גוף:
** מערכת העיכול...
** מערכת הלימפה..
** מבנה – שרירים ושלד
** הורמונים** המערכת החיסונית** מערכת העצבים
** מערכת הרבייה
**מערכת הלב וכלי הדם".

השאלה: האם כדאי לי לקבל את הרעיון?? (או לכל אחד מכם, הקוראים)

                               @-@-@-@-@

במסע החשיבה לקבלת החלטה נכונה / אשר מתאימה לי, החלטתי לשתף אתכם; 

הכירו את המצב הבריאותי שלי: (סטטוס רפואי)
- בגיל ה"שלישי",
- בכל בקר אני שוחה חצי שעה בבריכה,
- מדוושת על אופניים ללא מנוע (לא מחזיקה רכב),

- פעם ב10-14 ימים מבצעת תרגילי כוח בחדר הכושר

- משקל גוף תקין:
-  אוהבת מאד (!) לאכול מתוקים אבל נשמרת: לא מרבה באכילת סוכרים

- מקפידה על "תזונה מאוזנת" = תזונה ים תיכונית (1):  פירות וירקות, חלבונים, פחמימות ושומנים: שתייה מספקת 

(1) תמונה - מתוך האתר של משרד הבריאות

- אני עובדת כאחות פרטית וכמרצה, קוראת, לומדת,רוקדת, מטיילת, נהנית מהמשפחה - נכדים - חברים.

                                                             << ^^^^^ >>

אבל - לא הכל טוב כמובן ולא רק אצלי, כפי שאני יודעת ושומעת; 
הגיל "מזכה" אותי אכן בכמה תופעות השייכות לגיל השלישי ושכיחותן גבוהה, ובהן;

  • ירידה בשמיעה באוזן אחת (נעזרת במכשיר שמיעה בה), 
  • התעייפות רבה יותר מבעבר: צורך במנוחת צהרים מדי יום... 
  • שינוי בחלק ממפרקי האצבעות, ("אוסטיאוארטריטיס" שאין לה מענה בשום דרך), 
  • מדי פעם חשה בכאבים כאלו ואחרים (שלד ומפרקים) שמטופלים בהצלחה במשככי כאבים (לא לעתים תכופות)
                        ובסך הכל אני מאד "חיונית" ונמרצת. מ-ר-ו-צ-ה.

האם נחוץ לי  "תוסף המזון" שהידידה הציעה לי "לטובתי"?

המשכתי לבדוק את ההצעה וקראתי בעיון;  אלו מרכיבים נמצאים בשיקוי? 

כמי שמתמצאת ברפואה ובמחלות כרוניות בהן מחלת כליות, ידוע לי שתוסף כזה המבוסס על צמחים, יכול להוביל לנזק לסובלים ממחלת כליות כרונית עד כדי "דום לב" 

לאלו שהליקוי בתפקוד של הכליות שלהם נמצא בשלבים מתקדמים.  

מי מ"הרבליסטים" בדיוק מתמקד ב "התוויות נגד" ? ברוב צמחי המרפא הן לוקות בחסר, אם בכלל רשומות... (אין רגולציה בנושא)


ואכן התשובה שלי היא: "לא - NO" !!! אינני מתכוונת להיענות וליטול את תוסף התזונה הזה.

(לא ביררתי בכלל מה העלות הכספית...). אני מרגישה טוב ואינני מרגישה צורך הכניס לפה ולבלוע שום תוסף או חומרים מעבר למה שרופא המשפחה ממליץ. הוא מסתמך על תשובות בדיקות דם 

ותלונות - אם יש לי. כמו כן קיימות הנחיות (פרוטוקול) המותאם לגילי ובהן: תוספת של ויטמין D, ובהתאם למצב-תוסף של סידן ועוד.

שכיח שאנשים בגיל השלישי נוטלים טבליות של מגנזיום  (Mg) . אין הוכחה מדעית שמינרל זה הוא הגורם לתלונה על התכווצויות בשרירים אך יש שהתוסף אכן עוזר  או מונע את התופעה.. 

אמנם מדובר בכדור ליום שנוטלים אותו לפני השינה אך בהזדמנות זו  חשוב לדעת שעודף של מגנזיום בגוף איננו רצוי! עלול להשפיע על מערכות לב וכלי דם, נשימה ועוד (2)


&&&&&&&   &&&&&&&

רבים משלבים תוספי תזונה שנחשבות כ"תרופות ללא מרשם רופא"  ( OTC (Out of The Counter 

ההצעה שקבלתי ולעתים מלווה בשווק מקצועי אגרסיבי ומאד משכנע, מוביל אנשים לצרוך תוספים וצמחי מרפא... 

"אם לא יועיל - לא יזיק..."  -   הוכח כלא נכון!!!

במשרד הבריאות ישנן הנחיות (3) הקשורות לתוספי מזון אולם... לא ברור אם יש בדיקה קפדנית ואכיפה... התוסף שהוצע לי לא נושא תווית של אישור משרד הבריאות.

רבים המוצרים הנמכרים מחוץ לרשתות השיווק ובתי המרקחת. וגם אלו שמצויים על המדף לא תמיד בטוחים הם בהרכב החומרים שמצויים בהם.

הבעיה איננה רק שלנו. גם בארצות הברית מתמודדים עם השאלה כיצד למנוע נזקים מתוספי מזון ומה היא הדרך לבקרה ולאכיפה. 


קריאה והתעדכנות בספרות מקצועית חשובה לי כ"אחות פרטית לטיפולי בית"

ובעניין תוספי תזונה קראתי מאמר בעיתון רפואה יוקרתי  ( 2014 the NEW ENGLAND of MEDICINE ( April 3   

ובו כתובות אזהרות בעקבות מקרים שקרו: המאמר קורא לפיקוח על תוספי תזונה הנמכרים בלא צורך בהתייעצות, בקטגוריה של OTC.

שם המאמר Hazard of hindsight – monitoring the safety of nutritional Supplements

 אני מביאה לכאן כמה סעיפים שתרגמתי ממנו ובהמשך- בסעיף "מקורות" ישנו קישור למאמר המלא (4) 

אזהרה מתוך ראייה של העבר, "בדיעבד": פיקוח והשגחה לשם בטיחות של "תוספי תזונה"

אפידמיולוגים במרכז לבקרת מחלות (CDC) הוכיחו שנעשו כמה השתלות כבד חריפות בעקבות שימוש בתוסף הקשור לדיאטה, שנלקח ללא מרשם רופא OTC. תוסף שהיה אחראי לצבר של מקרים של מחלת כבד קשה. למרות שמטופלים התחילו לפתח דלקת כבד חריפה לקח כמה חדשים עד שה FDA  מצא קשר בין 97 מקרים שהובילו ל 47 מקרי אשפז, שלש השתלות כבד ומוות אחד לאותו תכשיר ועד שהוריד את המוצר מהמדפים. התוסף לדיאטה הורד אבל לא נעשה דבר למנוע מכירה של תוסף אחר שגורם לכשל איברים או מוות. לא היה שום שינוי ביכולת  של ה FDA לגלות תוספי מזון מסוכנים. התוצאה של סיכון חיים מיוחסת לחוסר היכולת המצערת של המערכת לנטר בטיחות של תוספי תזונה.

 האמריקאים מוציאים 32 ביליון דולר לשנה על למעלה מ 35 אלף שילובים של ויטמינים, מינרלים, צמחים, חומצות אמינו, פרוביוטיקה ותוספים אחרים המרכיבים את התוספים הללו.

שלא כתרופות מרשם התוספים אינם צריכים הוכחה לפני שווק טרם הגעתם למדפי החנויות. ה FDA אחראי על המשימה הבלתי אפשרית של זיהוי והורדת תוספים מסוכנים רק אחרי שהם גרמו לנזק. יותר מ 500 תוספים נמצאו עם זיוף של תוויות פרמצטיקלים או אנלוגים של פרמצטיקלים כולל מתמרצים, ותכשירים שנמכרו כתוספי מזון נוגדי דיכאון שלא הוכחו, בשנת 2013 לבדה גילו חוקרים שני ממריצים חדשים שהועברו בצורה נרחבת לשוק  של תוספי המזון כולל תכשירים דיאטטיים ו"תרופות" להפחתה במשקל. זוהו גם אנאלוגים למתמרצים פופולריים כתוספי מזון בתחום הספורט . המדענים של ה FDA גילו מתמרץ אחר שהוא אנאלוג חדש של משפחת ה"אמפטמינים"

קיימים כתשעה תוספים אשר מעולם לא נחקרו על בני אדם והתגובות השליליות בבני אדם מעולם לא נלמדו והן לא ידועות לגמרי ועדיין הם נמכרים כתוצר טבעי ללא שעברו מבחן מקדים לפני מכירה לשם בטיחות. חלקם הורדו  בצורה לא מחייבת מהמדפים, אך קיימים עדיין תוספים המכילים את החומר הפעיל שלא נבדק והם זמינים בצורה רחבה. תוספים נמכרים ישירות לצרכנים ולעתים מכילים מרכיבים  ובמקרים רבים מקבלים תוויות לא מדויקות.

גילוי נרחב של נזקים מתוספי מזון אלו ומתוספים אחרים חיוני כדי להפחית את הסיכון לצרכנים

 ה FDA נשען על  פיקוח רפואי (שם של אתר) לקלינאים לשם מדווחים בהתנדבות על תגובות לא טובות הקשורות עם תרופות מרשמיות, ציוד רפואי או תוספים דיאטטיים.  האתר סובל מתת דיווחים משמעותיים ודיווחים לא מושלמים דבר שמעכב את היכולת לגלות נזקים אפילו ממרשמים של תרופות. האתר המדווח מאפשר לגלות צברים של תופעות מזיקות מתוספים. 

לעתים ה CDC ומשרדי בריאות הם הראשונים לגלות את הנזק מתוספי תזונה. בקבוצה האחרונה של מטופלים עם כשל כבדי - האתר דווח רק אחרי שמשרד מקומי של בריאות מדינה היה כבר בחקירה של שימוש בתוספים בקרב חולים שהושפעו מכך.

ב 2008 מפעל קטן לייצור ויטמינים היה אחראי להרעלה של סילניום אצל 200 מקרים  עם סימנים כולל שלשולים חולשה נשירת שיער וכאבי מפרקים. וכך ישנן עוד דוגמאות לתוספים שגרמו לנזקים והגופים האחראיים הובילו להסרה מהמדפים לעתים לאחר זמן רב אחרי שרבים ניזוקו. חקירה של הממשלה מצאה שבשנת 2008 עד 2010 הגיעו  יותר מאלף תוספים שהיו קשורים בתגובות לא טובות ודווחו למרכז הרעלים אבל לא דווחו ל FDA. 

מה צריך להיעשות (על פי המאמר)? איחוד של גופים ברמת המדינה וברמה אזורית,  FDA, מרכזי הרעלות, קלינאים ואף CDC שיפעלו לתיוג תוספים, לחייב יצרנים של תוספי המזון לרשום את התוצרים שלהם יחד עם ה FDA ולייצר מידע יותר בטוח למשתמש כמו לגבי תופעות לווי אפשריות  (במאמר מופיעה טבלה מפורטת)  מציעים שתהיה הבטחה שוויטמינים, מינרלים פרוביוטיקה צמחית, וחומרים המרכיבים את התוספים יהיו כתובים בצורה ברורה בתגיות. עדיין אין זה מבטיח שיפור ויכולת של ה FDA לגלות ולהוריד תוספים מסוכנים ממדפי החנויות.

יש צורך בשינוי והכנת מערכת פיקוח יעילה שתהיה מסוגלת באופן נרחב לגלות תוספים אשר קשורים לאירועים חריגים בארצות הברית. 

יש צורך בצוות  רב מקצועי הכולל דיאטנים מומחים, טוקסיקולוגים רוקחים וכימאים. הצוות  יוכל להתבסס על ה CDC FDA מרכז רעלים או מוסדות אקדמיים. כאשר צרכנים או רופאים ידווחו על מקרים מסוכנים, הצוות  יוכל לקבל אזהרה מיידית. הצוות הרב מקצועי יוכל אז להציע הצעה קלינית לרופאים כאשר הם מטפלים בחולה ולייצר דיווחים עם הנחיות ל FDA.

צרכנים של תוספי מזון ראויים לפרויקט מתוקצב היטב שיאפשר בצורה נרחבת לאתר את הסכנות סביב תוספי מזון. עד שזה יקרה צרכנים ורופאים לא יכולים להיות בטוחים שכדורים אבקות ושיקויים עם תוויות כמו תוספי דיאטה - בטוחים עבור צרכנים אנושיים.

                                                                                                                      עד כאן - מתוך המאמר

+  +  +  +  +  +  

 ומה אצילנו, בישראל?

לדעתי:

יש צורך ברגולציה ואכיפה קפדנית: על המשווקים, תכניות הלימודים-הכשרה והקניית ידע,, על היצרנים למיניהם, המשווקים ועל המוצרים שעולים למדף.

תמיד יהיו מי שירצו להרוויח כסף במהירות... לשווק את מה שהם מאמינים בו: נחוצות הנחיות מפורשות, בקרת איכות ופיקוח על יצרני תוספי תזונה ומיצוי של צמחים למיניהם.

צרכנים - לעולם כל אדם רוצה להיות בריא, להישאר צעיר... להחזיר תפקודים שנחלשו בגופו ולכן לא קשה לשכנע לרכוש ולהשתמש בתוספי תזונה שונים... 

היענות בקלות ובמהירות יחסית תהיה אצל אלו שאינם בקיאים בביולוגיה,בפיזיולוגיה, במדעי הבריאות וגם לא מכירים היטב את מצבם הרפואי. במיוחד אם מחפשים מזור לסבל. לכן חשוב 

להקנו תידע בדרכים שונות לציבור הרחב ברמות ההשכלה השונות ובצינורות הקיימים להעברת מידע (מדיה, רשתות חברתיות, הרצאות והפעלות מבוקרות למיניהן).

הכשרה "מקצועית" - לצערי כל אחד יכול לפתוח השתלמות / קורס ולתת ל"בוגר" מסמך שהמקבל אותו מתהדר בו מבלי שגוף מוכר על ידי משרד הבריאות  / גופים אקדמיים 

שיהיו שותפים לתכנית הלימודים. כך גם חסרות דרישות סף לקבלה לאותן השתלמויות / אותם לימודים.

חשוב לזכור שהבוגרים - עוסקים בתחום הטיפול. חיי אדם!!

המלצות שלי:

על כל אחד ואחת מכם, הקוראים, חלה אחריות לברר מה מכיל כל תוסף תזונה בכל צורה שמופיע, מי היצרן? למצוא אישורים מרשויות החוק / משרד הבריאות / FDA

חשוב מאד (!!!) לשתף את רופא המשפחה אשר אצלו אמורים להיות מתועדים הממצאים ומצבו הרפואי של המטופל = צרכן תוספי התזונה.

הרפואה הקונבנציונאלית מאפשרת כיום חלופות לתרופות; קופות החולים אימצו שיטות אלטרנטיביות שונות ומציעות אותן למבוטחים במרפאות ובבתי החולים.

כל מה שנכנס לגוף  מחייב בטיחות והתאמה מרבית.

מקורות

(1) https://bit.ly/2T9DxSK -קישור לערך "תזונה ים תיכונית - משרד הבריאות"

(2) https://bit.ly/3923qL9  ויקירפואה - קישור לערך "מגנזיום"

(3) https://bit.ly/2PuWqi6 על תוספי תזונה, משרד הבריאות

(4) https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMp1315559 אזהרה מפני פגיעה בכבד... ומה מציעים בארה"ב?

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.