על תופעת ה: כ-י-נ-מ-ת – Pediculosis


13 Feb
13Feb

כינת האדם היא פרזיט של האדם בלבד, הניזונה מדמו.

כינת הראש - Pediculus humanus capitis

הראש מלא בכינים? הילד/ה מגרד/ת שוב ושוב?  אתם ממש לא לבד...

מעל לשני שליש מהילדים בישראל נגועים בכינים ובהם נערות המרבות להצטלם יחד..."סלפי"... מקרבות ראש לראש, חולקות מברשות שיער ומסרקים, בגדים מצעים, מגבות , כובעים ועוד.

שימו לב היטב!! לא נדבקים מהחתול, מהכלב, או מחיות מחמד אחרות ואפילו לא נדבקים בבריכת השחייה .

התבקשתי על ידי כמה אימהות לנערות לבדוק את הראש המגרד שלהן עם השיער הארוך, ולטפל בהן. הן כבר "מבואסות" כי התופעה חוזרת על עצמה אצל הבנות האלו .

(אני נזכרת בימים שעשיתי זאת בהיותי אחות בטיפת חלב.. בשכונת מצוקה... הייתה התנגדות לקבל לבית הספר ילדים עם כינמת...) האימהות רצו שיהיה טיפול ללא חומרים המכילים תכשירים כימיים. את אלו אפשר למצוא  בקלות בבתי המרקחת – בחנויות ה"סופרפארם".

רצו שיהיה טיפול כמה שיותר "טבעי".

נעניתי לעשות זאת ממש מתוך תחושת "שליחות"...  להוריד את רמת המצוקה ואי הנעימות המוכרת להורים כאשר לילדים יש כינים על הראש.

וסמוך לכך התגלה לי  משהו מעניין,  "חדשות"

האם שמעתם פעם על "כיננית"? זה כינוי לעיסוק של מי שבודקת הימצאות של כינמת. רעיון חדש עבורי של עיסוק שהגיע מארצות הברית. ואכן יצא לי לראותה ויש לה מלא עבודה...

היא מגיעה לבתים בהם לא מתלהבים (בלשון המעטה...) לבדוק ולטפל לבד בתופעה ה"הזויה" ושמה "כינים". כמובן שלא מוכנים לראות שהילד/ה מגרד שוב ושוב את הראש.

פוחדות מהדבקה... של עצמן או של מי מבני הבית האחרים.

כיצד העובדת "כיננית" הנחשבת ל"מומחית"?

 • בודקת את שיער הראש היטב
 • שופכת עליו "מרכך" שיער (מצוי בכל חנות מכולת, בית מרקחת, סופרפארם)
 • מקציפה היטב על כל הראש
 • מסרקת בשיטתיות את השיער עם מסרק צפוף. מתעכבת באזורים המועדים יותר להימצאות כמו באזור העורף.
 • "מורחת" את מה שנתפס בין שיני המסרק, על מגבון נייר / צמר גפן / מגבון שעליו מנקים את המסרק.
 • חוזרת שוב ושוב לאזורים מהם נאספו על המסרק כינים וביצים
 • המסרק יוצא נקי? ללא סימני כינמת? הסתיים הטיפול!


ובהמשך למי שעבר/ה את הטיפול: אני ממליצה (וכך גם כל המאמרים והכתבות המספרות על הטיפול בכינמת):

 • להתקלח, לחפוף שיער ולנגב במגבת נקייה.
 • להחליף לביגוד נקי.
 • ללכת לישון על מצעים שעברו כביסה.

המלצה -

 • סירוק במסרק צפוף במהלך כעשרה ימים היות ש"מעגל החיים" של כינה נמשך בין 7-9 ימים.

אבחנה של כינמת:  כיצד ? 

הסתכלות - אבחנה חזותית: הסתכלות בה אפשר לראות את הביצים דבוקות לשערה. אפשר להסיר שערה ומקרוב להביט בביצה (ניתן להיעזר בזכוכית מגדלת). לנסות להסיר עם שתי אצבעות. אפשר להוריד בעזרת הציפורניים את הביצה.

שימוש ב"מסרק כינים", צפוף המיועד לטיפול בכינים. רצוי כאשר השיער רטוב להעביר את המסרק ולצפות בין השיניים / למרוח על מגבון נייר. 

יש מספר גדול של מסרקים מפלסטיק ומתכת בשוק. בהתאם למרקם ולגודל השער, הורים צריכים למצוא את המסרק שמניב את התוצאות הטובות ביותר וקל לשימוש.

מה אפשר לראות?

ביצים  - הכינה מטילה סמוך לקרקפת. יש בה ברק. אפשר לתלוש שערה ולנסות להסיר עם ציפורניים הביצה: הדבק מקשה על כך. הכינה מטילה את הביצים סמוך לקרקפת. ככל שהשיער אורך קליפות הביצים מתרחקות מהקרקפת לאחר 3-2 חודשים קליפות הביצים יותר חשופות למראה, במיוחד על שיער כהה . הסבירות שביצי כינים חיות, אשר נמצאות על השיער במרחק של 1 ס"מ ומעלה מהקרקפת, היא נמוכה מאוד

קליפת ביצה הינה ריקה, אינה פעילה ומעידה על הידבקויות קודמות; ביצים שאינן פעילות יותר. קליפת הביצה, נשארת דבוקה לשיערה עד 6 חודשים לאחר שהכינה הצעירה בקעה ממנה. קשה להבדיל בין ביצי כינים חיות לבין ביצי כינים מתות באמצעות מבט בלבד.

כינים - גוונים וגדלים שונים

אבחנה מבדלת – קשקשים אשר נושרות בקלות מהשיער. 

              אם אין זיהוי של כינים חיות, לאחר בדיקה דייקנית, פירוש הדבר שהנבדק לא נגוע בכינים, ואין צורך בטיפול. נוכחותן של ביצים בלבד איננה סימן מדויק ומספק לנגיעות בכינים                   כאשר מישהו מבני המשפחה נמצא נגוע, כל שאר בני המשפחה צריכים להיבדק ורק אלה הנגועים צריכים לעבור טיפול.

טיפול מקובל בכינמת

תכשירים שונים לטיפול בכינמת -  יש להקפיד ולזהות אישור של משרד הבריאות לשימוש בכל תכשיר בכל צורה וכן ללמוד את הדרך הנכונה לטיפול בהם: מחייב קריאה בעיון של ההוראות. בהתאם לכתוב לבצע את הטיפול. ישנה לעיתים רגישות לחומרים שונים הנמצאים בתכשירים.

סירוק תכוף במסרק ייעודי / צפוף -  לסרק לאחר חפיפת השיער בעוד השיער רטוב. מומלץ במיוחד אצל ילדים עם שיער חלק. אם התגלו – ראינו שהמרכך יכול לטפל ולהסיר כינים וביצים. יש               לחזור על סירוק השיער הרטוב לעיתים תכופות.  

צמחי מרפא - תכשירים מקומיים והם אינם מבוססים על חומרי הדברה. (דימטיקון ואיזופרופיל מיריסטאט), יעילים גם במקרים עמידים לקוטלי כינים ואינם מלווים בהתפתחות עמידות.

אין די בטיפול בשיער כדי למגר את הכינמת: אורך החיים שלה מחוץ לשיער אינו עולה על שלשה ימים לכן חשוב לכבס ביגוד, מגבות, מצעים, בחום של 60 מעלות(!) לנקות כובעים בתכשירים קוטלי כינים ואת המברשות והמסרקים לחטא ולהסיר בין שיני המסרק בעזרת מברשת שיניים ישנה.

לידיעתכם: הטיפול הינו ממוקד. אין מקום לטיפול מונע בעזרת תכשירים!! למחרת טיפול מוצלח אפשר שוב להידבק...

מה לא יעיל למרות שרבים מאמינים שעוזר להדביר את הכינמת?

                                          (א.א.א = אשה אחת אמרה...)

 • נפט - מסוכן. עלול לגרום לכוויות ולבעיות נשימה.
 • ויטמין B  אינו יעיל.
 • מוצרים המכילים שמן עץ תה - מסוכן. עלול להיות אלרגני ורעיל לכבד.
 • קוטלי עשבים/ תכשירים וטרינריים/ מדבירים תעשייתיים - מסוכן. בעלי רעילות רב.
 • שמן פטרולטום, מיונז - לא יעילים וקשה לשטוף אותם.

אל בשתמשו ברשימה זאת לטיפול!!!

                                                       אחרי שעסקנו ב"כינמת" הנפוצה כל כך ובטיפול בה. אחזור לספר על הכינים... (אחת מעשר המכות)

כינת הראש: מעבירה את כל חייה על הקרקפת של האדם וניזונה מדם בלבד (4-5 פעמים ביום).

גודל בין 3-1 מ"מ תלוי בשלב ההתפתחות. צבע אפור, אך לאחר מציצת דם יכול להפוך לחום. גוף מחולק לראש, חזה ובטן. אין כנפיים. בראש ניתן לראות זוג עיניים ומחושים, גפי הפה של הכינים מיועדים לחדירת העור ומציצת דם. בששת הרגליים קיימות ציפורניים המיועדות לאחיזת השיער. הזכרים קטנים מעט יותר מהנקבות וחלקם האחורי מחודד יותר,

במהלך תוחלת חייהן של 4 שבועות, נקבת הכינים מטילה 150-50 ביצים

נקבת הכינים, מטילה לרוב את ביציה בבסיס השיער, קרוב לקרקפת, באמצעות דבק המופרש מגופה. הכינה הצעירה בוקעת בתוך 9-6 ימים לאחר ההטלה, כאשר משאירה את קליפת הביצה מאחור ביצי כינים מתות וקליפות ביצים עשויות להישאר דבוקות לשיער עד 6 חודשים.

ביצי הכינה – צורתן אובלית, אורך כ-0.8 מילימטר (מ"מ) ומיד לאחר הטלה הן שקופות, מבריקות ועגולות.

מהביצה בוקעת הנימפה בשלב 1, לאחר שלושה נשלים הופכת לנימפה בשלב 2, נימפה בשלב 3 ולאחר מכן לזכר או נקבה בוגרים. מחוץ לגוף האדם הכינה יכולה לשרוד כ-24 שעות.

שיער הראש, 

קליניקה – מה מרגישים?

הסימפטום האופייני ביותר לנגיעות בכינים הוא העקצוץ על הראש אשר לרוב מתעצם 8-3 שבועות לאחר תחילת ההדבקות. תגובת הנשיכה מאוד מתונה ובקושי ניתן לראותה בין השערות. ניתן לראות נשיכות לעיתים רחוקות, בעורף של ילדות עם שיער ארוך, כאשר מטים את השיער הצידה.

במקרים נדירים מעגל העקצוץ-גירוד יכול להוביל לזיהום משני (קורה לרוב בעקבות גרוד באותו איזור) לעיתים רחוקות ישנה התנפחות של בלוטות לימפה באזור בעקבות הזיהום

בהיבט הפסיכולוגי – לאורך שנים רבות, כינים הפכו לסמל של לכלוך, עוני ובושה. למרות שמחקרים אפידמיולוגים מציגים בבירור שילדים מכל השכבות הסוציו-אקונומיות נדבקים בכינים, אות הקלון עדיין קיים. ההשפעות הפסיכולוגיות של הדבקות בכינים לרוב עולות על ההשפעות הגופניות כאשר

ברוב המקרים עקצוץ מתון הוא הסימן היחידי להדבקה.

 

על כינים מסוג אחר

כינת הבושת (מבושים) - Pubic Lice

כינת המבושים נפוצה בקרב נשים/גברים צעירים הפעילים מינית ונמצאים במקומות צפופים כמו בתי כלא. הדבקה יכולה להתבצע לעיתים רחוקות גם על ידי מגע עם מצעים, מגבות משותפות,  בגדים או ישיבה על גבי אסלה. כיני המבושים חיות גם בשיער של הידיים, בית השחי, הרגליים, הריסים והגבות.

כינת הגוף – BODY LICE Pediculus humanus humanus

נפוצה בעיקר באנשים עם היגיינה נמוכה, שאינם מתקלחים או אינם מחליפים בגדים לעיתים תכופות. הכינים מטילות ביצים בתוך קפלי הבגדים. גודלן כפול מזה של כינת הראש.  

טפיל חיצוני קבוע של בני אדם, החיה כל ימיה על בגדי המאכסן, ניזונה 5-4 פעמים ביום מדמו של המאכסן. נגיעות בכינים אלו גורמת לדלקת עור  Dermatitis) ) לעקצוצים, וכתוצאה מגירוד וקילוף העור עלולים להתפתח גם זיהומים משניים.

כינת הגוף בלבד ידועה כמעבירה מחלות, כגון

Rickettsia prowazekii הגורמת למחלת הטיפוס האפידמי

Borrelia recurrentis הגורמת לקדחת החוזרת

Bartonella quintana הגורמת לקדחת החפירות


מקור: ויקירפואה 2020

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.