על וירוס הקורונה... Coronavirus) COVID-19): מ-ש-ת-ל-ט-י-ם!!


12 Apr
12Apr

לא סיפור אגדה. זו מציאות: ישנה מגפה עולמית הנקראת "פאנדמיה" PANDEMIA...

לא עוד "סיפור"... סין הרחוקה..."רחוק מהעין - רחוק מהלב"... הנה היא כאן; מחלה הנגרמת מנגיף  ה"קורונה".

ב־30 בינואר 2020, לאחר שהוכח שהנגיף מועבר מאדם לאדם ובהמשך לעלייה במספר המקרים במדינות אחרות, הכריז ארגון הבריאות העולמי על מצב חירום בעקבות התפרצות המחלה.

אביא בפניכם תמצית מידע על הנגיף,  על סימני המחלה, הטיפול cv ובעיקר: "מניעה", שהיא הדרך בה אני מאמינה שיכולה להוביל למניעת הידבקות במחלה ברמה האישית של כל אחד מאיתנו, ובהמשך - להשתלטות על המגיפה.

יחד עם שאר מדינות העולם ישנה סטטיסיקה משלנו: בכל יום משתנים המספרים... 


נגיפי קורונה 

הנגיף, מזן  SARA-COV-2. השם "קורונה", שמשמעותו בלטינית "כתר" או "הילה", ניתן להם בשל המראה האופייני של הנגיפים תחת מיקרוסקופ אלקטרוני, היוצרים תמונה שמזכירה כתר מלכותי, או את הילת השמש.                                                                                                                                        הנגיף עבר מבעלי חיים נגועים לבני אדם. [יש מקרים בהם וירוסים עוברים שינוי - טרנספורמציה]

משפחה זו לה שייך הנגיף, מהווה גורם שכיח לתחלואה זיהומית ביונקים, זוחלים ובעופות. באדם, הנגיפים הללו מחוללים בדרך כלל זיהום קל בדרכי הנשימה העליונות או במערכת העיכול. לעתים עלולה להופיע תחלואה נשימתית קשה, בעיקר בקרב חולים מבוגרים.

נגיפי הקורונה התוקפים בני אדם מועברים מאדם לאדם בעיקר באמצעות מגע ישיר עם הפרשות חולים, או העברה טיפתית. (ויקיפדיה)


על המחלה

הוירוס תוקף את דרכי הנשימה  העליונות והתחתונות עם תסמינים נשימתיים בדרגות חומרה שונות.

שיעורי ההדבקה בנגיף הינם גבוהים ביותר. 

האוכלוסייה בסיכון לתחלואה קשה ותמותה היא בעיקר:  אנשים מעל גיל 65 ,  

מי שסובל מתחלואה נוספת כמו סוכרת, יתר לחץ דם, מערכת חיסונית שאיננה תקינה

אנשים הזקוקים לטיפול בסטרואידים סיסטמיים באופן קבוע או המקבלים טיפולים ביולוגיים,  .

חולים הסובלים ממחלות ריאה 

                                               בתמונה: כניסת אוויר לריאות

בין מחלות הריאה הכרוניות 

 • (COPD בחומרה בינונית או קשה
 • גנחת ( - (ASTHMA) בינונית עד קשה
 • ברונכיאקטאזיס ובעיקר לסובלים מאירועים זיהומיים חוזרים
 • מחלות ריאה פיברוטית
 • אי ספיקה נשימתית כרונית המצריכה טיפול בחמצן
 • סרטן הריאות

יש להדגיש  שחלק ניכר מהחולים עם מחלת ריאות או מחלה של דרכי האוויר שיידבקו בנגיף יעברו את המחלה בצורה קלה ולעתים ללא סימפטומים.

מטופלים החולים במחלות כרוניות של דרכי הנשימה נמצאים בסיכון לפתח מחלת ריאות קשה בעקבות ההידבקות בנגיף. אך - חשוב לדעת שאנשים עם מחלות ריאה כרוניות אינם בסיכון מוגבר להידבק בנגיף בהשוואה לשאר האוכלוסייה (!)  הסיכוי שלהם גבוה יותר בעקבות ההדבקה בנגיף הקורונה, למעורבות של דרכי הנשימה התחתונות ולדלקת ריאות (כך גם בהידבקות בשפעת) אך הפגיעה בריאות במקרים הללו חמורה יותר ומצריכה לעתים טיפול נמרץ והנשמה.

למשתמשים במשאפים ואינהלציה - יש להקפיד על שימוש אישי מחשש להדבקה. כל אחד ידע היכן נמצא המשאף שלו (יש משפחות בהן יש כמה הזקוקים למשאף והשימוש בתקופה זו במיוחד ולא רק - חייב להיות אישי) !!! ביצוע אינהלציה על ידי מכשיר רצוי שייעשה בחדר מבודד / נפרד מבני המשפחה ובו יש חלון פתוח. שמוש באינהלציה יכול להיות ללא הגבלה למי שלא הוכח כנשא או חולה בנגיף veurubv/

אין עדיין תרופה או חיסון מאושרים ובדוקים לשימוש כנגד הנגיפים הללו, אך ברחבי העולם ובישראל מתבצעים ניסיונות לפיתוח חיסון או תרופה.

סימפטומים:

הטווח יכול להיות בין סימפטומים קלים עד מחלה קשה ומוות. סימפטומים מופיעים בטווח 2-14 ימים לאחר חשיפה לנגיף שהיא תקופת הדגירה / אינקובציה של הנגיף.

 • חום
 • שיעול
 • קוצר נשימה  

 מתי חשוב לפנות לקבלת עזרה רפואית מיידית?

 • קשיי נשימה
 • כאב או לחץ מתמשך בחזה
 • בלבול או חוסר יכולת להתעורר
 • כחלון בשפתיים או בפנים
 • במקרה שיש תופעות חמורות יכולות להיות קשורות להדבקה 

 טיפול

לא קיים עדיין טיפול ממוקד במחלת הקורונה. חשוב להקפיד על טיפול במחלות הכרוניות במידה ויש: ליטול את התרופות בצורה סדירה. לא לשנות מינונים. להקפיד על שימוש במשאפים (אישיים) כאשר הם חלק מהטיפול.

חיסונים - לא הוכן עדיין חיסון לנגיף הקורונה. כל החיסונים כולל נגד שפעת עונתית  והחיסונים הניתנים כנגד דלקת ריאות:  פניאומווקס ופרבנר 13 אינם מהווים הגנה בפני הדבקה על ידי נגיף הקורונה.

 אפשר לחסן ילדים בתקופה זו. מומלץ לכל האנשים שהגיעו לגיל 65 להתחסן כנגד דלקת ריאות  PNEUMOVAX  + PREVENAR 13

כמו במחלות נגיפיות אחרות קיים סיכון לזיהום משני בחיידקים שונים כמו "פנמיאומוקוק" העלולים לגרום לדלקת ריאות.

כיצד "משתלטים" על התפשטות הנגיף אשר מאד מדבק?

נוהגים בכללים הידועים במניעת העברת מחלות מדבקות:

א. בידוד חברתי: עיקר ההדבקה הינה מהאוויר היוצר במהלך הנשימה מהאף ומהפה, ועוד יותר כאשר מתעטשים / משתעלים. שמירת מרחק מספיק שאליו מגיעות הטיפול הקטנות שיוצאות מהפה יכולה למנוע הגעתן לאדם אחר. מדובר ב 2 מטרים לפחות.  "בידוד חברתי" הכוונה שהות בבית מבלי להיות במרחב הציבורי בו עלולים להיות נשאים שעדיין אינם חולים או חולים בשלב כלשהוא שלא בהכרח מרגישים חולים.

ב. עטיית מסיכות שמכסות את הפה והאף  אבל... מחמרים שמאפשרים נשימה. אפשר אך לא חובה להשתמש במסיכה רפואית. העיקרון - שתהיה עם שתי שכבות לפחות ותמנע חדירת טיפות שיכולות להכיל את הנגיף כמו גם הפצה שלהן.

שמירה על ניקיון הידיים / הגיינה: הנגיף אינו נשאר באוויר לאורך זמן שלא כמו נגיף השפעת. הוא יורד למשטחים שונים, לחפצים בבית, יכול להימצא על ידיות הדלתות, קודן הנמצא בכל בית משותף, על המוצרים בסופר מרקט. מגע בהם עלול לגרום להמצאות נגיפים על הידיים. כאשר מעבירים את הידיים לפנים: מגרד על האף, לוקחים אצבע לפה, נוגעים בסביבת הלחיים, אזור הנשימה, עלולים הנגיפים לחדור לדרכי הנשימה.זו הסיבה שבכל פעם שנוגעים במקום כל שהוא מחוץ לבית: מעקה, המכונית ידית הדלת שלה (ייתכן שעמד לידה חולה או נשא והשתעל ללא מסיכה), יש להקפיד לחטא את היד בתכשיר חיטוי אלכוג'ל בכל מירקם שהוא: נוזלי / על מגבונים / משפופרת. 

                              כמובן -  להרבות ברחיצת ידיים במים ובסבון.

חיטוי וניקוי חפצים ומשטחים במיוחד.  פלאפון  מקלדת ועכבר של המחשב בהם בין השאר נמצא שעור גבוה של חיידקים ומזהמים.  (נעשו מחקרים במהלכם נלקחו משטחים ממקומות שונים בבתי החולים בלא קשר ל"קורונה" ואלו חלק מהממצאים). לפיכך מומלץ לנקות גם אותם עם חומר חיטוי.  

אנחנו משתלטים על הקורונה !! היות וכולנו מבינים שמניעת התפשטותה תלויה בנו,                           כל בני האדם ברחבי העולם.

הוכחה יעילות קיום  שלושת ההמלצות

בידוד חברתי

עטיית מסיכות 

היגיינת ידיים


הערה חשובה מעומק ליבי:

המגיפה העולמית פוגעת בכל המדינות שהוירוס מצוי בהם וגרם לתחלואה ולתמותה. 

אחת מההמלצות קשות במיוחד ליישום היות והיא נוגעת לערכים עליהם התחנכנו כאנשי משפחה, כיהודים, כיצורים חברתיים והוא ה"בידוד"

 • "אל תעזבני לעת זיקנה..." 
 • משפחה

וכל שיתוף הפעולה בקיום הנחיות המומחים מתחום הבריאות מקדש את החשוב ביהדות:

 • ערך החיים

ההרגל של לחיצת ידיים, בכל הפורומים להם אנו שותפים ואליהם גם מגיעים, אינו ניתן למימוש. וכאן בישראל ההתנהגות שלנו שבה משולבים חיבוקים ונשיקות... גם לא למעגלים הקרובים אלא כחלק מיחסי חברה, נפגעת מאד וזה אכן מפריע לנו, אולי יותר מאשר בקהילות אחרות ברחבי העולם.

המחיר של המגפה ולא רק הכלכלי, (שהוא עצום! משבר כלכלי גלובלי!!) עדיין לא חושב.

 אך לא מעטים נפגעים בנפשם בשל בדידות שהיא "מחלה" לא קלה, נפגעים בגופם - שכן השהות לאורך זמן בבית לבד בגיל השלישי פוגעת בתנועתיות - יותר יושבים, יותר אוכלים, נפגעים ב"סבאות" ו"בסבתאות"... כי ההישג הגדול, הזכות הענקית של רבים רבים בגיל השלישי והיא "נכדים" שאנו מפרשים את המגע הבלתי אמצעי איתם כחלק אינטגרלי לאלו המצויים בסביבתנו ובקשר תכוף כפי שהיה לפני ה"לא יאומן" שקורה,

כן, זה קשה וכואב.

אבל כפי שנאמר "את פרעה עברנו - נעבור גם את זה"; עלינו להאמין!!! 

מקווה שבקרוב נצא ל"חירות" ומאחלת שהחוויות שאינן כה חיוביות בתקופה זו יהיו במהרה נחלת העבר . שנזכה לקרוא אותם בספרים שנכתבים בוודאי, לראות אותן בתמונות של המציירים וביצירות של רבים שיכולים לתעד בעזרתם את העובר עליהם.

מאחלת בריאות מיטבית לכולם!!

תמי

מקורות לכתבה

 • ארגון הבריאות העולמי CDC
 • משרד הבריאות - אתר
 • ק.מ.ר - שירותי בריאות כללית
 • ויקיפדיה.
הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.