מטפלת של התינוק שלך אמורה גם לדאוג לשינה איכותית


19 Jun
19Jun

המטפלת נחמדה, אבל זה לא מספיק!!

הורים יקרים, נכון שזה מעצבן כאשר מטפלת אינה מבינה מה מהות הבכי? למה הוא לא רגוע? (מה הוא צריך? מה חסר לו? לישון? לאכול? הטיטול מלוכלך? כואב משהו?) וזה בדיוק המצב שגורר כעס, חוסר סבלנות, ואפילו אלימות.
כאשר מדברים על התאכזרות והתעללות בפעוטות, בתינוקות ובחסרי ישע בכלל, מתכוונים לרוב לפגיעה פיזית כלפיהם.  לצערנו ראינו בטלוויזיה גם תיאורים על התעללות נפשית כמו "חדר חושך" בפעוטון... ולא חסרות דוגמאות לרעיונות הזויים.
אני רוצה לכוון אתכם למשהו "לכאורה" פחות נורא: התעלמות מצרכים בסיסיים ומניעת תנאים הולמים שייתן להם מענה. לדעתי זה שייך לאותה קבוצה.

בהיותי אחות מוסמכת אני ממוקדת בנושא זה שמתאים גם למחשבה של יועצת שינה לתינוקות כאשר מדובר בצורך ושמו "שינה":

קראו את המקרה הבא ו... תתרשמו. מקום למחשבה..
הוריו של יניב בן 6 חודשים, הגיעו ליעוץ לשינוי הרגלי שינה של בנם היחיד. התינוק ישן מעט מאד במהלך היום. בערב כחלק מההשכבה לישון, הייתה ״מסחטת הטבות״ מאימא – אבא, מכל אחד לחוד ומשניהם גם יחד; מעולם לא נרדם במיטתו. בתחילת חייו הרדימו אותו רק על הידיים תוך כדי הנקה. ואט אט התרחב עבורו היצע ה"צ'ופארים" שנתנו לו: בידיים תוך קפיצה על כדור ה"פיזיו", שוכב על אימא תוך שאבא מלטף, נרדם בעגלה תוך נדנוד ועוד רעיונות. היו יקיצות תכופות וארוכות במהלך הלילה. כמובן – לרוב במיטת ההורים.
בשיחה בה אני אוספת פרטים רבים התרשמתי שמדובר בתינוק בריא. אך לא הייתה היענות תמידית ומידית לדרישותיו סביב שינה שהתבטאו בבכי קורע לב... .
בשיחות שאני מקיימת בכובע של יועצת שינה לתינוקות, אני תמיד מקיימת "שעור אקדמי על שפת השינה": ההורים מקבלים מידע מפורט, מה עושים כדי להגיע לשינה רציפה ואיכותית. מובילה לשינוי התנהגותי מובנה שמניב תוצאות כבר תוך כמה ימים. ואכן התקבלה ההחלטה - שיניב יירדם רק במיטה שלו. הבינו שהאפשרות של התינוק לזוז במיטה חשובה בגיל זה לקראת התהפכות והתקדמות בתנועה. התפתחות מוטורית. שימו לב שכאשר אתם משכיבים את התינוק / פעוט לישון – תמצאו אותו כעבור כמה שעות בחלק אחר של המיטה אם רק יתאפשר לו לישון בה... (לא קורה על הידיים וגם לא יכול להתאפשר בעגלה)

ואכן תוך ימים ספורים הוא "שכח" שיש מקום אחר להירדם בו למעט מיטת התינוק שלו. אלא שבמהלך היום דיווחו ההורים על תנומות קצרות מאד וכמובן שיש לכך השפעה על רצף השינה בלילה: בלא תנומות מספקות במהלך היום נשארת עייפות שיכולה להפריע להירדם בערב ולהוביל ליקיצות בלילה.
הבעיה הייתה אצל המטפלת, שנבחרה לדבריהם בקפידה: היא התעקשה שיישן במהלך היום רק בעגלה. כל ההסברים והתחינות של ההורים להרדים אותו בלול הנמצא בביתה, לא הועילו. המטפלת הינה אישה מהשכונה, בוגרת ש"יודעת מה היא עושה". אך לא הצליחו להבין ממנה מדוע אינה נענית לבקשתם.

שלחתי אותם להתעקש ולספר שמקבלים הדרכה ממי שהיא יועצת שינה לתינוקות ולא רק - עם ידע של אחות מוסמכת: שיספרו לה שבסופי שבוע, בבית, "זוכה" יניב לישון שעה וחצי ולעתים שעתיים במהלך תנומות היום . 

רמזתי להם שוב ושוב שיבררו מה קורה אצל המטפלת.
סופו של הסיפור – הילד עבר לפעוטון ושנתו השתפרה מאד. שם זכה לתנומות יום... ישנם תנאים לשינה איכותית לתינוקות באותו מקום.

כיום , בגיל 11 חדשים הילד ישן במיטתו כבר בסביבות שבע בערב, שנתו רציפה במשך לילה שלם.
אז – המלצות להורים:
לא די במטפלת "נחמדה", "נקייה", "בוגרת – אימא לילדים גדולים", "אוהבת ילדים" ו"מנוסה". יש להיות ערניים ולדעת שהילד שלכם מקבל מענה לצרכים שלו בזמן: שינה, אוכל, החלפת טיטולים. ו...סביבה מותאמת בטיחותית ובטוחה. חוק "העדר" איננו מתאים כאשר מדובר בילדים שלכם. "כולם אומרים עליה" – זה לא מספיק ולא סיבה להשאיר ילד אצל מטפלת או מסגרת שבה אינכם מרוצים ממה שניתן לו . חשוב שיתאים לאג'נדה שלכם, כהורים. 

ולעניינינו: מניעת שינה איכותית היא פגיעה בילד שלכם. 

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.