יתר לחץ דם


25 Aug
25Aug

מהו לחץ דם גבוה? ממה הוא נגרם? מהם התסמינים שלו? איך מאבחנים? איך מטפלים?? האם עלולים להיות סיבוכים?

"סימנים חיוניים"  מעידים על מצב הבריאותי העכשווי. בהגיעכם לבדיקה בחדר מיון הדבר הראשון שתעשה אחות מוסמכת שתקבל אתכם היא מדדים: לחץ דם – דופק – חום גוף.  לא בכדי: זיהוי של ירידה בלחץ הדם תוביל לאבחנה ולטיפול מתאים. אם נמצא לחץ דם גבוה,  חשוב ביותר לעקוב, להוכיח ולטפל.


יתר לחץ דם 

מחלה כרונית נפוצה מאד ובישראל לוקים בה למעלה ממיליון אנשים כאשר 25% מהם כלל אינם מודעים לכך. קימת שכיחות גבוהה יותר של יתר לחך דם  בגברים עד גיל 60 ומעל גיל זה השכיחות דומה בין גברים ונשים.                        ב 90% מהמקרים לא ידועה הסיבה ללחץ הדם הגבוה. מקרים אלו נקראים מכונה  "יתר לחץ דם ראשוני" (Primary Hypertention). רק כ 10% מהמקרים נמצא גורם ברור כמו תרופה או מחלה ומדובר אז ב"יתר לחץ דם שניוני" ( secondary Hypertention). ברוב רובם של המקרים אין תסמינים ולכן נקרא ה"רוצח השקט".. במקרים בהם לחץ דם גבוה מאד עלולים להיות כאב ראש, שינויים בראייה, כאבים בחזה וקוצר נשימה.     

על פי נתונים מעניינים מהמרכז לבקרת מחלות ומניעתן בארה"ב (CDC):

  • כ 7 מכל 10 אנשים שלוקים בהתקף הלב הראשון שלהם סובלים מלחץ דם גבוה.
  • כ 8 מכל 10 אנשים שלוקים בשבץ המוחי הראשון שלהם סובלים מלחץ דם גבוה.
  • כ 7 מכל 10 אנשים עם אי ספיקת לב כרונית יש להם לחץ דם גבוה.
  • ההערכה היא כי כ־20% מהאנשים (1 מכל 5) סובלים מלחץ דם גבוה, אבל רובם לא מודעים לכך. סיבוכים כתוצאה מיתר לחץ דם אחראיים ל־9.4 מיליון מקרי מוות ברחבי העולם בכל שנה.

מה אומר המושג "לחץ דם"?

הלב - משאבה אשר מזרימה את הדם המכיל חמצן, לאברי הגוף, לרקמות ולתאים ב עורקים שהם ה״צנרת".

זרימת הדם יוצרת באופן טבעי  לחץ על דפנות העורקים. ניתן למדוד את לחץ הדם במכשירים מתאימים והערך הינו ב "מילימטר כספית". יתקבלו שני ערכים: האחד מכונה ״סיסטולי״ ומייצג את שלב ההתכווצות של הלב והשני -נמוך יותר, מכונה ״דיאסטולי״ ומייצג את שלב ההרפיה של הלב, מצב של מנוחה.

ערכים המוגדרים כתקינים:  120/80 ועד 130/85  


לחץ הדם תלוי במספר גורמים והעיקריים שבהם:

  • עוצמת הכיווץ של שריר החדר השמאלי בלב.
  • גמישות כלי הדם העורקיים.
  • נפח הדם בעורקים.

 כאשר שריר הלב אינו מתפקד כיאות, או כאשר נפח הדם בעורקים נמוך, יורד לחץ הדם וכאשר נפח הדם בעורקים גבוה, עולה לחץ הדם.


הבעייתיות בלחץ דם גבוה

גורם ללב לעמול קשה יותר כדי להזרים דם ולשאוב אותו. כאשר הוא גבוה לאורך זמן ייחלש שריר הלב וכך אף דפנות העורקים. מצב זה יכול להוביל מחד לאי-ספיקת הלב ומאידך להתפוצצות עורק ולשבץ.

כאשר הלחץ הדיאסטולי גבוה מהתקין -עולה על  90 מ"מ כספית, הוא המסוכן יותר, מעיד על כך שגם במנוחה של שריר הלב, עדיין מופעל לחץ גבוה על דפנות העורקים.

מדוע לחץ דם גבוה הוא מסוכן?  עלול לגרום לסיבוכים:  להתפתחות מחלות לב וכלי דם דוגמת מחלת  עורקים  כליליים (היצרות של העורקים המובילים דם ללב), שבץ (פגיעה חמורה באספקת הדם למוח)  התקף לב (חסימה של אספקת הדם ללב). פגיעה בכלי הדם העורקיים ויצירת "מפרצת".

 

מה הם גורמי הסיכון ללחץ דם גבוה?

1. גיל - הסיכון לפתח לחץ דם גבוה גדל ככל שאנחנו מתבגרים

2. השמנה או "השמנת יתר"

3. עישון

4.מיעוט בפעילות גופנית ואורח חיים יושבני

5. תזונה הכוללת יותר מדי מלח

6. צריכת אלכוהול מוגזמת

7. לחץ STRESS

8. היסטוריה של לחץ דם גבוה במשפחה - תורשה

9. דום נשימה בשינה

10. לחץ STRESS


איך מאבחנים?

מדידת לחץ דם תקופתית. לא חייב להיעשות על ידי אחות מוסמכת. יש כיום מכשירים ידידותיים לשמוש ביתי.

במקרים של חשד ליתר לחץ דם – יש למדוד במהלך כמה ימים מספר פעמים ביום בשכיבה בעמידה ובישיבה, בשתי הידיים. בדיקה מהימנה שינה מושפעת מהסביבה (כמו נוכחות "חלוק לבן") היא על ידי מכשיר הנקרא "הולטר", מחובר במהלך 24 שעות לנבדק ומודד בכל 30 דקות לחץ דם ודופק. הנתונים נרשמים ונחשבים מהימנים

לחץ דם גבוה שמתגלה בפעם הראשונה מתחת לגיל 30 או מעל גיל 50 – יש לברר אם קיים גורם לכך, כדי שאפשר יהיה לטפל בו.


טיפול ביתר לחץ דם

שמירה על משקל גוף תקין ומניעת השמנה. במקרים של עודף משקל - ירידה במשקל.  

הפחתה בכמות המלח: הנתרן גורם לעלייה בלחץ הדם, לצבירת נוזלים והוא החומר המזיק. נמצא במלח שולחן. יש לדאוג לצריכה מתונה ולאלו שסובלים מיתר לחץ דם – לא להוסיף בכלל למזון ולהימנע מאכילת מזון מעובד הכולל מלח.

למבוגר מומלץ לצרוך לא יותר מ־6 גרמים של מלח ביום  שמכילים 2.4 גרמים של נתרן  

דיאטה - תזונה עשירה בפירות ובירקות ודלה בשומנים.

פעילות גופנית - פעילות אירובית במשך 30 דקות ביום, ארבע פעמים בשבוע לכל הפחות.

מעקב קבוע של לחץ דם בבית. ניתן לרכוש מכשיר והתפעול שלו פשוט וידידותי למשתמש. לרשום בצורה מסודרת ולהציג לרופא בעת הביקורת כך שיוכל לאשר התאמת תרופות.

אורח חיים בריא חשוב גם לאלו שכבר סובלים מיתר לחץ דם ויכול למנוע לעיתים את הופעתו.

גמילה מעישון.  

צריכה מתונה של אלכוהול - לכל היותר מנת אלכוהול אחת ביום. מנת אלכוהול מצויה בפחית בירה, בכוס יין או בכוסית משקה חריף (50 מ"ל).

טיפול תרופתי על פי הוראות הרופא


לעתים יש צורך בשילוב של כמה תרופות כדי לאזן את לחץ הדם בצורה הטובה ביותר.. יש לידע את הרופא על תרופות שנוטל המטופל כי לעתים הן גורמות ליתר לחץ דם וכן יכולה להיות להן השפעת גומלין עם התרופות לטיפול ביתר לחץ דם.

יתר לחץ דם היא מחלה כרונית מסוכנת.

אין להפסיק את הטיפול!!! יש להתמיד בו! הערכים התייצבו? הצלחת בטיפול... זו לא סיבה להפסיק את התרופות ולשנות לרעה את אורח החיים, נהפוך הוא, יש לשמר את האיזון על ידי נטילת התרופות והמשך מעקב.


מתי יש לפנות אל הרופא? 

מומלץ שיהיה מעקב רופא מסודר לבדיקה גופנית תקופתית ומדידת לחץ דם (או הצגת הנתונים שנאספים בבית). כמו כן יש לדאוג לבדיקות שאמורות לגלות סיבוכים אפשריים: מעקב רופא עיניים, תפקודי כליות, אקו לב.

תכנית טיפול נקבעת וכוללת את מועדי הביקור אצל הרופא לשם המעקב.

אם מסיבה כלשהיא מפסיקים טיפול יש להודיע על כך לרופא המשפחה ולהיוועץ בו.

יש להקפיד על מעקב רפואי מסודר: להגיע לרופא המשפחה למדידות תקופתיות של לחץ הדם ולבדיקה גופנית תקופתית. יש צורך לעשות בדיקות תקופתיות לגילוי סיבוכים אפשריים עקב ילחץ דם גבוה ממושך ובעיקר לא מאוזן, כמו בדיקות דם לתפקודי כליות, בדיקות עיניים ואקו לב.

אם הרופא ממליץ על טיפול תרופתי - יש להתמיד בו בהתאם להוראותיו ולהודיע לו אם הטיפול הופסק.

חשוב מאד להכיר את התרופות עליהן ממליץ הרופא: כיצד בדיוק לקחת, מה עושה כל תרופה, מה תופעות הלוואי האפשריות וכן שילוב עם תרופות אחרות.

המלצה חשובה: לדאוג לריכוז כל הנתונים בתיק הרפואי מתנהל אצל רופא המשפחה. וכיום התיקים ממוחשבים.

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.