יוצאים לנופש? נפלא! הסוכרת לא בחופשה...


11 Jun
11Jun

חופשה ועוד בבית מלון, ובחו"ל: רצויה מאד. חשוב לגוף ולנפש, ומומלצת !!
ישנים בבתי מלון, יוצאים למסעדות, מטיילים ומתפנקים.

אבל מה לעשות, המחלה הכרונית איננה יוצאת לחופשה.
סוכרת ויתר לחץ דם לדוגמה, אינם נעלמים, לא מתחשבים בימי השבוע או במיקום בו החולים נמצאים...
מחלות אלו גם לא מאפשרות "לקחת חופשה" מהרגלי אכילה הקשורים לטיפול בהן.
דיאטת דלת מלח אמורה להיות חלק מאורח חיים ובכל התנאים בהם נמצאים וכך גם לאלו הסובלים ממחלת הסוכרת, הגבלה בסוכרים, על פי ההנחיות המפורשות (ובכל השפות). ההמוגלובין המסוכרר HbA1C גם הוא אינו מכיר את החופשות... מראה בדיוק מי היה נאמן לטיפול ומי לא. אי אפשר להתל בו...

הסיפור שלי בעניין זה:

חזרתי מטיול מאורגן בחו"ל עם אנשים בגילאי 55-70. מן הסתם התפתחו קשרים טובים בקבוצה ואנשים שתפו אותי בהיותי אחות מוסמכת, גם במצבם הרפואי. הקשבתי כמובן, קבלתי מידע מכל אחד ששמח כל כך לשתף. מחלה השייכת להם או למי מבני המשפחה הייתה כמובן נושא לשיחה ומן הסתם - טיפול.

לא מעט מהמשתתפים ספרו על סוכרת שחלקם מאובחנים בה כבר שנים רבות, על יתר לחץ דם וחלקם הודו שהם מרגישים טוב ולא כל כך מקפידים מסיבה זו על אורח חיים שהכתיבו להם. זה לא חדש עבורי שרבים מהמטיילים הנראים בריאים ולא מעטים עם "עודף משקל" , שמחים ומתפקדים יפה. אבל, אני חושבת לעצמי שיש ביניהם "חולים" (!) נוטלים תרופות וחייבים בביקורת רופא עם כל הקשור לכך. (שיעור הלוקים במחלות אלו הוא גבוה בקרב האוכלוסייה)

תמיד מחדש אני נדהמת ולא מצליחה להבין כאשר אני רואה מה עולה על הצלחת שלהם מתוך המבחר הגדול שמציעות מסעדות בתי המלון כמו לארוחת הבקר עוגות, לחם עם ריבה, דבש, בנוסף לכמויות גדולות של האוכל (אפשר לצמצם כמות... למרות שיש פיתוי עצום כאשר רואים את השפע המוגש כל כך יפה).

כשאני מנסה לברר בעדינות או מעלה את הנושא של האוכל הלא מותר- התשובה כמעט אחידה: אנחנו כעת בחופשה.
ואני חושבת לעצמי; הרי לא מדובר ביום יומיים אלא ב 8 ימים ולעתים יותר.

אתם נמצאים בחופשה ורוצים ליהנות ולבלות  (בלי חשבון) , 

אבל: הסוכרת - לא מחפשת לצאת גם לא לנפוש. לחץ דם גבוה אינו מרפה והטיפול בכדורים אין בו די לאיזון לחץ הדם כי יש להשמיט את המלח מהתפריט       ( נתרן הוא אויב מסוכן במקרים אלו ולא רק).

אז אני שואלת את עצמי גם כאדם שיוצא לחופשות וגם כאחות מוסמכת:
האמנם אין תובנה שהחופשה נועדה לנוח לטייל ולהירגע ובעיקר לשמור על הבריאות? ואחת הדרכים היא לא לפרוץ בה גבולות בכל הקשור לטיפול שחלק ממנו הוא ה"דיאטה". Build-in

ההמוגלובין המסוכרר יעיד שהייתה חופשה טעימה אבל... מזיקה.

כמה חבל כי אפשר וצריך "ליזכור״ שאתם בחופשה, אך לא לשכוח שהמחלה הכרונית לא מכירה את המושג הזה...

לקראת חופשות הקיץ – תיהנו וגם הישמרו מה"אסור"...

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.