חולי סרטן - המלצה לפעילות גופנית כחלק מתכנית הטיפול.


23 May
23May

מחקרים העוסקים בטיפול בחולי סרטן מוכיחים שיש חשיבות גדולה לפעילות גופנית בתהליך הריפוי מהמחלה, בהקלה על תופעות הקשורות למחלה וכן לאלו הנגרמות מהטיפול התרופתי. הוספת תרגילים בתכנית הטיפול הכוללני הראתה שיפור בתפקוד פיזי כמו פעילות אירובית, מתיחת שרירים, ויכולת תפקודית.  

לפיכך – יצאו המלצות שמקורן באיגודי הרופאים האונקולוגים באוסטרליה COSA  לצרף פעילות גופנית במרשם מותאם  לתכנית הטיפול בחולי סרטן כחלק אינטגרלי בטיפול הכוללני.  אונקולוגים ושותפי טיפול אחרים אמורים לשוחח עם המטופל על תכנית תרגילים בנוסף לטיפול, לכוון אותם לאנשי מקצוע בתחום פעילות גופנית, עם "מרשם" מתאים. זאת על בסיס מחקרים וניסויים קליניים. ההמלצה מיושמת גם באנגליה.

פעילות גופנית אמורה לסייע בהקלה על תופעות הנובעות מהטיפול להשפיע לטובה על מחלת הסרטן עצמה. וכן למנוע הישנות. הניסויים הקליניים הצביעו על כך שפעילות גופנית לפני במהלך ו/או אחרי טיפול בסרטן מורידה את הסיכון לתופעות הלוואי השליליות  בנוסף לסיבוכים שמתבטאים בחולשה ובמתח נפשי.

הגישה בה צריך להגן על המטופל  במחלת הסרטן ולעטוף אותו כמו  בצמר גפן הוא אופנה ישנה ואינה נתמכת  על ידי המחקר. העובדות מוכיחות שיש שיפור בתפקוד הפיזי וביכולת התפקודית ומניעת תרגילים הינה מזיקה ללא ספק.

מחקרים אפידמיולוגיים הראו שפעילות גופנית מגנה מפני חזרת סרטן, מוות מסרטן וכל סיבות התמותה מסוגים מסוימים של סרטן והמחקרים התייחסו בעיקר לסרטן השד, הערמונית והמעי הגס.

ההתוויות לטיפול כוללות תרגילי התעמלות ושמירה על משקל; לפחות 150 דקות באינטנסיביות מדורגת או 75 דקות לשבוע של פעילות אירובית נמרצת : הליכה, ריצה, רכיבה על אופניים ושחיה.

 2-3 פעמים בשבוע תרגילי התנגדות כמו הרמת משקולות, בעצמה הדרגתית או נמרצת, במטרה להפעיל את קבוצות השרירים העיקריות.

כל תרגיל יותאם ליכולות האישיות, לתופעות הנובעות מהטיפול הרפואי הניתן, מסלול המחלה של המטופל והמצב הבריאותי הכולל שלו.

Medscape May 2018

הערה משלי: לאנשים המוגדרים כ"בריאים" –  פעילות גופנית משפיעה לטובה על כל תחומי החיים ואף מסייעת במניעת מחלות. אמירה המופיעה בספרות המקצועית בכל תחומי הרפואה.  

דרך לשמור על בריאות הגוף והנפש!

תמי 

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.