השמש מועילה וגם מסוכנת


06 May
06May

פגשתי ביום חמסין בשעה 11:30 אמא שהלכה לקראתי על המדרכה ובעגלה תינוק כבן חצי שנה כולו אדמדם. היה לבוש בבגדים קצרים והשמש – עליו. ביקשתי רשות ממנה לומר לה משהו. הצגתי את עצמי כאחות הצעתי להסתיר את הילד מהשמש... הודתה לי נבהלה לראות שכולו אדום.. "השתזף מאד" מהשמש.  על פי רעות עיני הייתה שם כבר כוויה. סביר להניח שיתקשה לישון כי זה גם כואב. לא הרביתי בדיבור אך ראיתי שכבר כסתה אותו בחיתול ובידו הושם בקבוק המים שלו...

איך ניתן היה למנוע?  קראו מעט על השמש ה"טובה" וגם ה"מאיימת", למה היא "מסוכנת" וכיצד להימנע מהנזקים שעלולה לגרום:

שמש  - חשובה: היא המפיצה אור, יוצרת חום, משפיעה על מזג האוויר, משפיעה על החיים על פני כדור הארץ; יצירת חמצן בתהליך ה"פוטוסינטזה" בה נוצרים גם סוכרים. העור מהווה הגנה טבעית: שומר על חום הגוף, מהווה מחסום בפני חדירת חיידקים, מגן מפני התייבשות . בעזרת תחושה חשים כאב על העור שיכול להגיע מחום יתר, קור, לחץ. אור השמש מסייע ביצירת ויטמין D החשוב גם לבניית עצם . אור השמש נוסיף למצב רוח טוב. שמש היא שולחת קרניים לכדור הארץ,  מגיעות חלקן – קניים אולטראה סגוליות UV  מהוות סיכון לעור שלנו ושל ילדינו.

בעור ישנם תאי "מלנין" ה"מתרבים" כתגובת הגנה לחשיפה לשמש, מכנים זאת "שיזוף". מתקבל עור אדמדם. לא כל סוגי העור מגיבים לקרינת השמש באותו אופן: 

עור כהה ישתזף פחות במהירות . עור בהיר - שיוף מהיר ויכול להינזק הרבה. בשלב ראשון - "כוויות שמש".

חשיפה לשמש לאורך זמן גורמת לכוויות, התייבשות, הזדקנות מוקדמת, לכתמים על העור.

קרינת UV יוצרת בעור תנאים להיווצרות סרטן:  איך? היא  "נאספת" על ידי ה DNA ויכולה לפגוע באזורים המשפיעים על השתנות התאים דבר שיכול להוביל בהמשך להתפתחות של סרטן העור.

ישנם גידולים שונים על העור הנוצרים במיוחד באזורים החשופים לשמש. בישראל נשים כ 1600 מקרים של גידולים ממאירים מסוג מלנומה. זה סוג ממאיר מאד. ישנם מצבים טרום סרטניים וכן גידולים סרטניים בשכבות עור שונות שממאירותם פוחותה.

מה הם גורמי הסיכון המעודדים יצירת סרטן העור?

המצאות זמן רב בשמש עם שזוף יתר (גם מתקנים מלאכותיים לשיזוף מהווים סיכון), בהירי עור (וביניהם גם "ג'ינג'ים". היסטוריה של כוויות שמש בעיקר בילדות – שיזוף יתר עד לכוויות בדרגות שונות בעור הו אהגורם העיקרי לגידול ה"מלנומה" הממאיר שמופיע לא מיד אלא לאחר שנים.  כשני שליש מהמלנומות מנגרמות מחשיפה ב 15 השנים הראשונות לחיים.

אפשר ורצוי למנוע את התפתחות סרטן העור. להיות   

חיפוש צל, כובע שיסתיר את האזניים (גם בעור הקרקפת נמצאו גידולים), משקפיים להגנה

ביגוד שיכסה אזורים גלויים שעות בטוחות רצוי שלא להיחשף בן השעות 09:00-17:00) מקדם הגנה: (מדי שעתיים שלש לחזור על מריחת העור  שתייה מספקת.

כיצד משתמשים במקדם הגנה

כמה עקרונות חשובים

  • על התכשיר רשום "כנגד קרני UVA + UVB" 
  • SPF שיהיה לפחות 30
  • מומלץ למרוח בכל שעתיים. 
  • לבדוק תאריך תפוגה.

פירוט נוסף על שימוש במסנני קרינה = קרם הגנה,  בטבלה הבאה:

זכרו את הפתגם המפורסם: "העור לא שוכח ולא... סולח"...

תמי האחות

בין המקורות לכתבה – אתר האגודה למלחמה בסרטן.

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.