היזהרו מטביעה...


20 Sep
20Sep

הגעתי לבקר ביחידה לטיפול נמרץ מכרה יקרה. ישבתי כמה דקות בחדר ההמתנה במהלכן הגיעה אחות מוסמכת שעובדת בה לשוחח עם אשה בשנות השישים לחייה. ביחידות ובשקט.

אותה גברת באה אלי מיד אחרי כן, התעניינה במכונת הנשמה אליה מחובר בעלה, היא  שאלה על נהלים שונים המקובלים ביחידות לטיפול נמרץ. היא ידעה שאני אחות מוסמכת שעבדתי שנים ביחידה כזאת ולכן פנתה אלי.  המשיכה בשיח וסיפרה לי בכאב מה קרה לאיש שלה:

הוא טבע בברכה ולא במים העמוקים בכלל. לא מזמן נרשם כמנוי והחליט לקחת את עצמו בידיים. לשחות, ללכת לחדר כושר. זאת לאחר שהחלים מניתוח מעקפים שעבר בהצלחה מספר חדשים קודם לכן. היה בשיקום ואף קיבל המלצה להתמיד בפעילות גופנית שהוא אוהב ובהדרגה.

זאת הייתה הפעם הראשונה שהוא הגיע לאותה ברכה כחלק ממימוש הכוונה שלו לבצע באופן סדיר פעילות גופנית. 

אלא ש...רעייתו קבלה שיחת טלפון לא נחמדה כמה שעות לאחר שיצא מהבית, התבקשה להגיע לבית החולים היות והוא טבע. סיפרו לה שמצאו אותו על הקרקעית בחלק הרדוד של ברכת השחייה. לא במעמקים.

על פי המידע שקיבלה – כנראה שעבר אירוע לבבי בהיותו בתוך המים. לקח זמן עד שהבחינו בו שכוב על הקרקעית ולא עולה  למעלה. לנשום. לא ברור כמה זמן עבר מאז שנכנס למים. הברכה לא הייתה מלאה מדי.

טביעה: מצבו מוגדר בינוני.

אז מה לדעתי אפשר ללמוד מהמקרה המצער הזה?

אירוע לבבי יכול לקרות גם לספורטאים וגם לאלו המורגלים בפעילות גופנית. אמנם הסיכון נמוך יותר בהשוואה לאלו שאינם מורגלים בפעילות שרירית סדירה.

בשיח שהיה לי עם מדריך שחיה מנוסה ומיומן שכמובן יש לו הכשרה כ"מציל", הגענו למסקנה שכדאי היה לשוחח מראש, טרם כניסתו לשחות, עם המציל של הברכה ולבקש שישים יותר לב לכוון שלו.

ואכן, אנחנו חושבים שמומלץ מאד למי שמגיע לברכה לשחות אחרי מחלה, ניתוח כל שהוא, וודאי בהקשר של לב ריאה, מי שסיים תקופה של טיפול תרופתי, סובל מבעיה כמו סחרחורות ועוד: לגשת אל המציל, לספר לו ולבקש ממנו שישתדל להביט לכוון שלך כי זמן רב לא שחית... כי אתה רוצה ויודע (!) לשחות אבל חושש מעט שיקרה משהו במים. אפשר ורצוי לומר לו את הבעיה ולבקש חיסיון רפואי.

אותו אדם מילא טופס הצהרת בריאות עם הרשמתו כמנוי לברכה. ניתוח מעקפים מוצלח אינו מעביר את האיש שהחלים לקטגוריה של "חולה". אם קיימות הגבלות בוודאי הן נרשמות.

הנה קבלתם רעיון לנסות למנוע אסון טביעה שכזה..

העזרה לאיש שטבע יכולה הייתה להגיע מהר יותר ולמנוע "נשימת" מי הברכה זמן ממושך, ובעקבות זאת... אשפוז ביחידה לטיפול נמרץ נשימתי.

החלמה מהירה ורפואה שלמה לאיש שטבע!

ולכל באי האתר שלי, המשיכו בספורט ושמרו על עצמכם!!!

 

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.