הגנה יעילה על הפנים בימי קורונה


22 May
22May

חוזרים בהדרגה לשגרה אבל, רבים לא מתייחסים לחלקו השני של המשפט להנחיות כדי להימנע מהדבקה בנגיף הקורונה  

לשמור מרחק /  לחבוש מסיכה / היגיינה של הידיים; רחיצה טובה במים וסבון פעמים רבות ו/או חיטוי באלכוג'ל.

נגיף הקורונה עדיין בשגרה של  "להיות". לפחות עד שיימצא החיסון. האמירה שבחום הוא איננו - לא הוכחה. בדרום אמריקה במזג אוויר חם מתים בכל יום מאות ממחלת הקורונה.. אז כדאי להמשיך להישמר ולא להידבק במחלה.         להגן על אוכלוסיה בסיכון. בני 65 ומעל גם אלו העוסקים בספורט כאורח חיים ומוגדרים ״בריאים״ אך מערכת החיסון כבר לא כמו מערכות גוף אחרות: נחלשת. יש למנוע הדבקה גם מאלו שסובלים ממחלות כרוניות. ברחבי ישראל ניראה שמעולם לא עברנו תקופת בידוד ואיננו מצויים בסכנת הדבקה. עד כדי כך שאפילו זקנים הולכים ללא מסיכות. 

אתם בוודאי חשים שהמסכה אינה נוחה, לא נעים לנשום דרכה. בקיץ בשרב חם מאד איתה. עושה אדים למשקפיים. הגומי מציק מאחורי האוזן. אי אפשר לעקוב בשיחה כי לא רואים את השפתיים ולמתקשים בשמיעה - (לא תמיד מודעים לכך) עוד יותר קשה.

 המרכז לבקרת מחלות  Centers for Disease Control and Prevention )  CDC) מציע דרך נוספת להגנה מפני חדירת הנגיף דרך דרכי הנשימה ולא רק. 


האם רק מסכה / בנדנה מגנים על הדבקה בנגיף?

 אני מביאה בפניכם תקציר של מאמר כפי שהופיע באתר e-med המעדכן אותנו, אנשי רפואה, מתוך הספרות המקצועית ברחבי העולם.*

" CDC)  Centers for Disease Control and Prevention) ממליץ כיום לכל האמריקאים להקפיד על שימוש במסכות בד בציבור להפחתת ההדבקה בנגיף קורונה החדש, אך צורה אחרת של ציוד מיגון אישי עשוי להיות טובה יותר: מגני פנים עשויים מפלסטיק. במאמר דעה שפורסם בכתב העת JAMA דנו כותבים בהשפעה של מגבלות שרשרת האספקה על השגת מסיכות רפואיות והחלופה של מגני פנים.


בעוד שלמסכות רפואיות יעילות מוגבלת ואפשרות מעטה לשימוש חוזר, ניתן להשתמש במגני פנים שוב ושוב ללא מגבלה ולנקות אותם בקלות עם מים וסבון, או עם חומרי חיטוי נפוצים בבית. מדובר בציוד קל לשימוש, המספק הגנה מפני אפשרויות שונות לחדירת הנגיף ומפחית את הסיכון להדבקה עצמית הודות למניעת מגע בין הציוד והפנים. בניגוד למסכות רפואיות, אין צורך להסיר מגני פנים במטרה לתקשר עם אחרים.

יתרה מזאת, הכותבים מציינים כי מחקר סימולציה של נגיפי שפעת מצא כי השימוש במגני פנים הפחית את היקף החשיפה לנגיף ב-96% כאשר שימש במרחק של 18 אינצ'ים משיעול וכאשר חזרו על המחקר עם הקפדה על ההמלצה למרחק של 2 מטרים, היקף החשיפה ירדה ב-92%.

מגני פנים מהווים מרכיב חשוב גם עבור אנשי צוות רפואי, שכן יצרני מגני פנים בארצות הברית הגבירו את קצב ייצור המוצר במהירות רבה.

עדיין יש להבהיר אם מגני פנים בלבד מספקים הגנה הולמת לאנשי צוות רפואי מפני נגיפים נשימתיים כאשר מטפלים בחולים עם תסמיני המחלה, או שמא על אנשי הצוות הרפואי להשתמש במגני פנים ביחד עם מסכה כירורגית."

JAMA 2020  

****

* בתמונות שאני צילמתי: מגן פנים קצר  ליד מגן הפנים בו אני משתמשת 

שימו לב, מגן פנים יעיל חייב להיות מספיק ארוך - אחרי קו הסנטר. כ - 5 ס"מ לפחות. אלא שנמכרים כפי שראיתי, גם מסיכות קצרות שמסתיימות מעט מתחת לשפה התחתונה. לא משיג את התוצאה הרצויה כנראה ולא כדאי להעמיד במבחן. גם ניתן בקלות לגרד בעין וגם יש מרחב חדירה גדול יותר לנגיפים

כמובן שמגני הפנים זולים יותר. סה"כ מדובר בעלויות של 1-25 ש"ח למגן פנים (תלוי איזה)

         שימו לב להבדל באורך שבין שתי המסיכות.

ניקוי מגן הפנים - אפשר להשתמש בחומר לניגוב שמשות, יעיל ואינו פוגע בו.

אני ממליצה לחבוש מסיכה נוספת רגילה כאשר נמצאים  במקומות סגורים כמו אוטובוס, בתורים בהם לא מקפידים על מרחק של 2 מטרים, וזה קורה לא מעט... ובמאמר - זו המלצה לאנשי צוות המטפלים בחולי קורונה.

מקווה ומאחלת לכולנו, שהמגיפה תחלוף במהרה, שיימצא חיסון מתאים ונוסיף את הפאנדמיה לחוויית עבר נוספת של סיפור חיינו בעולם.

תמי


הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.