"דלקת עיניים אביבית"


30 Apr
30Apr

עונת האביב מצטיינת בשלל צבעים וניחוח נעים מהפרחים הרבים המכסים את השדות, הפארקים וגם בחצרות הבתים ובאדניות.

יפה ללא ספק.

אולם ישנם כאלו שאינם  יכולים ליהנות מהתקופה הנהדרת הזאת כי הם דומעים לרוב, סובלים מגרד ואודם בעיניים, אור השמש מפריע להם.

מדוע? כי יש להם "דלקת עיניים אביבית": מחלה אלרגית קשה.


מופיעה בעיקר בגיל הילדות –נעורים (8-12 שנים) ונמשכת לרוב שנים אחדות, עד גיל 16-18.שנים

התופעה נקראת כך כי היא נוטה להופיע בעיקר באביב ובקיץ ולרוב נחלשים או חולפים הסימנים בחורף למעט מקרים מעטים. הסיבה? תגובה לאלרגנים אשר בעונת האביב נמצאים באוויר בשפע (אבקנים של הפרחים ועוד)

 סימניה נחלשים בדרך כלל ואף נעלמים כליל בחורף, אולם במקרים חמורים היא פעילה בכל עונות השנה.

דלקת עיניים אביבית מופיעה ברוב רובם של המקרים אצל ילדים – נערים (רובם בנים) שיש להם מחלה אלרגית כלשהיא כמו למשל גנחת, דלקות בעור או שיש להם אלרגיה במשפחה. שכיחה יותר באזורים של אקלים חם ויבש.

הסימנים האופייניים הם גרד קשה בעיניים עם אודם בלחמית , רגישות לאור, דמעות ולעיתים הפרשה לבנה צמיגה ונפיחות עפעף עליון. במקרים השים יש פגיע בקרנית – התכייבויות שיכולות להשאיר צלקות.

טיפול: טיפות עיניים נגד אלרגיה  ובמקרים קשים יש להוסיף סטרואידים לטיפול או אף בכדורים. טיפול מקומי על ידי רטיות קרות יכולות להקל ולהרגיע את הגירוי.  חשוב להיות בפיקוח רופא עיניים במיוחד אם מקבלים סטרואידים שלהם יש תופעות לוואי כמו עליה בלחץ תוך עיני ואף היווצרות "קטרקט".

הסיכון בדלקת עיניים אביבית: פציעות בקרנית תוצאה מגרד. פגיעה חברתית בשל הסתגרות החולה והימנעות מיציאה לבית הספר ומפגשים עם חברים במצב כזה.  

מניעה ניתנת במקרים בהם יודעים מה הם האלרגנים הגורמים לדלקת: יש לבצע בדיקות כדי לאתר אותם.

 


  הרבה בריאות!

 תמי חיו האחות 


הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.