גילוי מוקדם - מניעה, זאת הדרך להילחם בסרטן המעי הגס: סיפור מקרה


09 Jun
09Jun

כמה חבל...
י. בן 73, אדם בריא ופעיל, שחקן ברידג', סבא לנכדים, אוהב לטייל וגם חוש הומור יש לו. לפני כשבועיים וחצי התכונן לניתוח במעי הגס ופנה אלי שאעזור לו להתארגן עם לווי בבית החולים של אחות בלילה. (אינני עושה זאת אך מצאתי לו פתרון מתאים)
בשיחה - סיפר לי שהתגלה אצלו גוש סרטני במעי הגס. אינו יודע להסביר מדוע דחה את בדיקת הקולונוסקופיה לגילוי מוקדם במשך - שנים רבות אולי בגלל העובדה שחי "בריא" והיה עסוק לרוב. כמובן ש"ברח" מאי הנעימות שבהכנה לבדיקה וכיו"ב.
כעת, לדבריו , הוא פועל נמרצות בעזרת הסיפור האישי שלו, לשלוח את כל מי שהוא מכיר ומטיף לצורך הבלתי מתפשר לרוץ לבצע את הבדיקה.
הניתוח בוצע בהצלחה, כרתו את המעי הגס שהיה בו סרטן הוצאה ה"שקית". היינו בקשר טלפוני.
י. התקשה לקבל את ההימצאות (לתמיד) של שקית ה"קולוסטומי". התקשרתי לשאול לשלומו בעודו מאושפז, ביקש לדעת כיצד מתארגנים בבית ומה יוכל לקבל מאלו מקורות כדי לעזור לו - ביטוח לאומי וכאלה.
הסברתי לו על הקשר הקיים בין בית החולים לקהילה. על הימצאות "אחות סטומה" גם בבית החולים וגם באזור מגוריו מטעם קופת החולים. על כך שאותן חברות התרופות המספקות את הציוד נמצאות on-line 24/7 למענה טלפוני ולייעוץ למקרי הצורך.
היו מטופלים אותם הפניתי אליהם וכולם נענו באדיבות ובמקצועיות. עודדתי אותו לחשוב לכוון שחרור מהאשפוז - הביתה. לסביבה הטבעית בה יש סיכוי שירגיש טוב יותר.
ביום חמישי נשמע מעודד ומקבל את הרעיון שכדאי לו אכן להשתחרר.
לפני יומיים התבשרתי שי. נפטר בבית החולים.
כמה עצוב.

                                                 


אני מצטערת על מותו של המטופל שהיה תמיד "בריא" ומבקשת להביע השתתפות בצערה של המשפחה - ילדים, נכדים שיכולים היו ליהנות מאבא סבא שנפטר בגיל 73, עדיין "צעיר" ביחס לתוחלת החיים הקיימת בישראל.
שוב ושוב אמליץ לכולם לבצע בדיקות לגילוי מוקדם של מחלות ממאירות: קולונוסקופיה מומלצת החל מגיל 50 . לכל אשה ובכל גיל בדיקות עצמיות דרך קבע לגילוי סרטן השד ובנוסף בדיקת רופא מומחה בתחום. לבדוק שומות על העור. להיות במעקב תקופתי של רופא נשים. גברים - בדיקה לגילוי סרטן בבלוטת הערמונית ועוד.
"רפואה מונעת" היא תשובה הולמת לטיפול מבעוד מועד על ידי אבחון מוקדם.
פשוט, זמין וכל אחד צריך לקחת את עצמו ולהגיע ל DOING.

זאת כמובן בנוסף לארח חיים בריא (ללא עישון, תזונה המכילה אבות המזון, פעילות גופנית, שינה מספקת, מניעת או הפחתת STRESS - מתח נפשי.


הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.